Супа од зеленчук за намалување на килограми

Супа од зеленчук за намалување на килограми

Дневното конзумирање на зеленчук е важно за нормално и подобрено функционирање на метаболизмот. Супата од зеленчук е одличен начин да намалите килограми од едноставна причина што ќе ви ја намали гладта пред главниот оброк и ќе се чуствувате посити. Со ова ќе внесете помалку калории за време на главниот оброк.

Состојки:

 • брокула
 • кромид
 • лук
 • морков
 • компир
 • пиперка
 • сол
 • црн пипер
 • магдонос

Начин на готвење:

 1. Целиот зеленчук, освен магдоносот, се вари 30тина минути на тивок оган.
 2. Тргнете ја од шпоретот и додадете свеж магдонос по желба.

Бидете внимателни да на ја направите супата прекалорична. Еве неколку предлози: наместо обично масло за готвење ставете маслиново масло, не додавајте воопшто месо или фиде.

Истражувањата покажуваат дека супата може да ви помогне да го намалите вкупниот дневен внес на калории за 20%.

Добар апетит!

Прочитај поврзани рецепти:

Зеленчукова супа

Крем супа од брокула

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

singlepost_text