Салата со мандарини

Салата со мандарини

Искористете ја сезоната на мандарини и подгответе сочна и вкусна салата. Оние што досега не пробале ваква комбинација, многу позитивно ќе се изненадат.

Состојки:

 • бејби спанаќ
 • кинеска или зелена салата
 • домати
 • ореви
 • пченка
 • мандарина

Начин на готвење:

 1. Количината на состојките ја одбирате по споствен вкус.
 2. Спанаќот и салатата ки кинете на мали парчиња.
 3. Доматите исечете ги на парчиња или користете шери домато пресечени на половина.
 4. Оревите е потребно да се исецкаат на ситни парченца. Ако користите конзервирана пченка истата е веднаш подготвена за конзумирање, додека, пак, замрзната пченка варете ја според упатството на кесичката. Мандарините ги лупите и убаво исчистете и додајте ги најодозгора на салатата.
 5. Се зачинува со сол, маслиново масло и балсамико сос по желба и вкус.

На здравје!

singlepost_text