Тава полна зеленчук

Тава полна зеленчук

Згответе вкусен оброк богат со зеленчук за цело семејство. Се што треба е при рака да имате тиквица, модар патлиџан и свежи печурки.

Состојки:

  • 1 тиквица
  • 1 модар патлиџан
  • 500 грама печурки
  • маслиново масло
  • морков и брокула по желба

Начин на готвење:

  1. Исецкајте ги тиквицата, модриот патлиџан и печурките на мали парчиња
  2. Ставете ги во вок тава тиквицата и модриот патлиџан, додадете малку маслиново масло, црн пипер и сол и пржете ги околу 10 минути.
  3. Во истиот сад додадете ги и печурките и продолжете да ги пржите уште 15тина минути додека да омекне зеленчукот и да се измешаат аромите и вкусовите на зеленчукот.
  4. По избор можете да додадете брокула и морков.

Пријатен ручек и на здравје 🙂