Милиброд од интегрално брашно

Милиброд од интегрално брашно

Еве како да подготвите вкусен домашен десерт од интегрално брашно и мармалад. Рецептот ни го испрати Јелица Зафирова.

Состојки:

 • 1 килограм интегрално брашно
 • 250 грама шеќер
 • 1 пакетче квасец
 • 1 шоља за млеко
 • 2 пакетчиња ванилин шеќер
 • 4 јајца
 • 1 жолчка од јајце
 • 1 шоља зејтин
 • 500 грама мармалад
 • 100 грама суво грозје

Начин на готвење:

 1. Квасецот, млекото, малку брашно и шеќер се замесуваат во посебен сад.
 2. Се додаваат јајцата, зејтинот и остатокот од брашното.
 3. Тестото се меси околу 10 минути и се остава да нарасне.
 4. Откако ќе нарасне се прави кора со дебелина на бисквит и се премачкува со мармалад. По вкус може да додадете и суво грозје или други суви плодови кои ги сакате.
 5. Тестото се мота во форма на ролат и се става во тавчe обложено со мрсна хартија.
 6. Потоа се премачкува со жолчка од јајце и се остава пак да нарасне.
 7. Милибродот се пече околу 40 минути на температура од 200 степени.
 8. Откако ќе се испече се остава 10тина минути да отстои, а потоа се сервира. По избор, откако ќе го исечете на парчиња, можете да му додадете и шеќер во прав.

На здравје!

singlepost_text