Пилешко со брокула

Пилешко со брокула

Готвењето ручек е вистинска уметност. Gotvi.mk за денес ви препорачува да подготвите вкусен и здрав ручек со пилешко и брокула.

Состојки:

 • 500 грама пилешки стек
 • сенф
 • бело вино
 • сол
 • зачини
 • 200 грама брокула
 • масло за готвење
 • 4 супени лажици соја сос


Начин на готвење:

 1. Исечете го пилешкото месо на парчиња и ставете го посебен сад со маринада составена од малку сенф, бело вино, сол, црн бибер и маслиново масло.
 2. Промешајте го месото и оставете го да отстои 30 тина минути во приготвената маринада.
 3. Потоа ставете го пилешкото месо во сад за готвење во кој ќе додадете малку вода, како и преостанатата маринада.
 4. Оставете го да се динста околу час и половина за да се свари месото.
 5. Во меѓувреме, во друг сад со вода ставете брокула исецкана на помали парчиња и оставете ја неколку минути да се свари на тивок оган.
 6. Откако ќе бидат готови пилешкото месо и брокулата, ставете ги во тавче со загреано масло да се пропржат заедно околу 10 тина минути.
 7. Пред да ги тргнете од огнот додадете 4 супени лажици соја сос и убаво промешајте.

Повеќе рецепти со пилешко месо тука

На здравје!

singlepost_text