Брза салца со праз

Брза салца со праз

За сите оние кои уживаат во вкусот на домашна салца и праз. Се подготвува многу едноставно и е вистинско освежување за време на ручек или како предјадење.

Состојки:

 • 3 домати
 • 1 пиперка
 • 1 мало праче кромид
 • магдонос
 • 1 парче праз
 • маслиново масло
 • црн пипер
 • сув босилек

Начин на подготовка:

 1. Доматите се рендаат или блендираат и се ставаат во сад да се варат.
 2. Откако ќе почнат да вријат се додаваат парчињата ситно сецкана пиперка и ситно сецканиот кромид.
 3. Пред да го тргнете од шпорет, во сосот од домати додадете и ливчиња магдонос по желба.
 4. Празот исецкајте го на тркалца.
 5. Во сад за сервирање ставете го сосос од домати и додадете ги парчињата праз. Зачинете со малку маслиново масло, сол, црн пипер и сув босилек.

На здравје!

singlepost_text