Благо маки

Благо маки

Многу интересен рецепт кој ни го испрати Ана, а идејата за овој вкусен десерт ја добила при осмислувањето на Бадниковата посна трпеза.

Сосотојки:

 • 1 шоља ориз
 • 50 грама кандиран цитрон и портокал
 • 100 грама марципан
 • 50 грама сецкани бадеми
 • 1 кафена лажица какао
 • 1 кафена лажица мед
 • 1 лажица кокосово масло

Начин на подготовка:

 1. Ставете го оризот да се вари додека не стане леплив.
 2. Така сварен се расукува на алуминиумска фолија со дебелина од еден прст.
 3. Во средина се ставаат кандираниот цитрон и кандираниот портокал, а врз нив се додава марципан.
 4. Се витка и се посипува со сецкани бадеми и со прелив составен од какао, мед и кокосово масло.
 5. Исечете го на тркалца и сервирајте го.

На здравје!

singlepost_text