Како дома да подготвите совршено печење?

Како дома да подготвите совршено печење?

За љубителите на месо, печењето е вистинска уметност на гастрономското уживање. Gotvi.mk ви го открива рецептот за подготовка на совршено печење во домашни услови. Рецептот ни го испрати Биљана Делова.

Начин на подготовка:

  1. Во садот за печење ставете го месото и убаво посолете.
  2. Додадете 1 чаша пиво, 1 чаша масло за јадење и половина чаша вода.
  3. Покријте го садот со фолија и ставете го месото да се пече 3 часа на температура од 250 степени.
  4. После 1 час отстранете ја фолијата.
  5. Во текот на следните 2 часа од печењето, на секои 20 минути преливајте го месото со сафтот во кој се пече.

На здравје!

singlepost_text