Посна торта

Посна торта

Неодоливо вкусна торта која е одличен десерт за секоја пригода. Може да се подготви за кратко време, па дури и кога ненадејно ќе ви се најават гости.

Состојки:

  • 15 супени лажици гриз
  • 15 супени лажици брашно
  • 15 супени лажици зејтин
  • 15 супени лажици шеќер
  • 15 супени лажици вода
  • 15 супени лажици сецкани ореви
  • 1 кафена лажица сода бикарбона

Нечин на подготовка:

  1. Состојките убаво се мешаат во сад.
  2. Смесата се става во претходно премачкана тава со маргарин. Се пече 30 минути на температура од 220 степени.
  3. На крај, се прелева со шербет (400 мл. вода се вари со 400 гр. шеќер). По вкус, во шербетот може да се додаде ванилин шеќер или лимон

На здравје!

Повеќе посни и веге рецепти тука: https://gotvi.mk/category/%D0%B2%D0%B5%D0%B3%D0%B5/

Прочитајте и:

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Печен млад компир со лукче

Посна пица

Каков добар рецепт – Домашен крцкав чипс (видео)

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text