Шарена боранија

Шарена боранија

Освен што е многу здрава и хранлива, сервираната шарената боранија е вистинска уметност и за очите.

Состојки:

 • Половина пакување замрзната зелена боранија од Пекабеско
 • Половина пакување замршната жолта боранија од Пекабеско
 • 1 домат или 100 мл. доматно пире
 • 1 морков
 • 1 зелена пиперка
 • 1 главица кромид
 • 500 мл млака вода
 • Масло за јадење
 • Сол, црн бибер и вегета по вкус
 • Магдонос по вкус

Начин на подготовка:

 1. Во загреано масло на оган го додаваме изренданиот кромид да се пропржи додека не омекне.
 2. Потоа го додаваме ренданиот домат и зелената ситно сецкана пиперка.
 3. Кога овие состојќи ќе заруменат во садот ги додаваме зелената и жолтата Пекабеско боранија.
 4. Продолжуваме со динстање додека боранијата не омекне.
 5. Кога состојките се омекнати додаваме 300 мл млака вода, еден морков исецкан на тркалца, 1 лажичка вегета, сол и црн бибер по вкус.
 6. Го затвораме садот и ја оставаме боранијата на тивок оган 30-40 минути откако ќе зоврие.
 7. Пред самиот крај додаваме ситно сецкан магдонос по желба.


На здравје!

singlepost_text