Руска салата

Руска салата

Традиционално во зимскиот период, а особено за празничните трпези голем број семејства во Македонија и пошироко во регионот ја подготвуваат руската салата. Еве го нашиот рецепт.

Состојки:

 • 1 пакување мешавина за руска салата од Пекабеско
 • 3 варени јајца
 • 300 грама Пекабеско шунка
 • 300 грама кашкавал ајдамер Амерланд
 • 200 грама кисели краставички
 • 1 тегла мајонез
 • Сол и црн пипер по вкус

Начин на подготовка:

 1. Мешавината за руска салата на Пекабеско сварете ја според упатството на кесичката, исцедете и оставете да се олади.
 2. Ситно се сецкаат шунката и кашкавалот, како и киселите краставички и претходно сварените јајца.
 3. Целата содржина се спојува со мајонез и се зачинува по вкус.
 4. Добро се промешува и се остава да се олади во фрижидер, како и за да се соединат сите вкусовите.
 5. Се сервира во длабок сад со кругови шунка и француски магдонос или маслинки.


На здравје!

singlepost_text