Макарони со сланина

Макарони со сланина

Состојки:

 • макарони
 • сланина
 • кашкавал
 • горгонзола сирење
 • пармезан
 • павлака за готвење
 • зачини по желба

Начин на подготовка:

 • Се варат макароните според упатството на кесичката. Откако ќе ги процедите, ставете ги во подлабок сад. Додека се врели додајте ги кашкавалот, сирењето, горгонзола и пармезанот. Промешајте додека да се соединат состојките.
 • Во посебен сад за готвење пропржете ја сланината. Исцедена од маслото додајте ја во садот со макароните.
 • Потоа, прелијте ги макароните со павлака за готвење и додајте зачини по желба. По вкус, може да се додаде и ситно исецкан магдонос, како и свеж или лук во прав.
 • На крајот повторно промешајте и украсете со Пекабеско шунка. Се сервира топло.
 • За овој рецепт ние употребивме сланина Пекабеско и кашкавал ајдамер Амерланд.

На здравје!

 

singlepost_text