Tag: јогурт

Главни јадења

Вкусен сос со јогурт и сенф

Направете вкусен намаз со јогурт и сенф.     Се става се во мултипрактик, се лади и служи. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: […]

Десерти

Брзи крофни со јогурт и џем

Брзи и вкусни крофни со јогурт и џем. Уживајте! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни […]

Препораки

За коски и зглобови – Намирница задолжителна за над 50 години

Јогуртот е намирница која особено треба да ја користат лица постари од 50 години. Тој е одличен извор на протеини, помага за слабеење, за коските и зглобовите со калциумот во себе. Жените над 50 и мажите над 70 редовно треба да пијат барем шолја на ден. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата […]

Предјадења

Пита со јогурт, шунка и кашкавал – Коцки за појадок, мезе или вечера

Појадок, мезе, вечера, па и брз ручек за работа кој лесно ќе го понесете со себе. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива […]

Meat, Главни јадења

Крем пилешко во јогурт и павлака

Направете вкусно јадење со пилешко месо. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]

Препораки

Една шолја не прави здрави – Зошто треба да пиеме јогурт

Сите сакаме вкусна чаша јогурт, совршено оди со сендвичи, со тесто, мекици, пити, тестенини…а ова се сите предности. Јогуртот намалува киселини во желудникот и цревата, и создава позитивни бактерии за стомакот. Помага со калциумот за коските и општото здравје на телото. Помага и за полесно празнење и варење на храната. […]

Предјадења

Прженици со јогурт – Меки како душа, готови за кратко

Направете вкусен и брз појадок. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот […]

Главни јадења, Предјадења

Вкусен прилог или лесен ручек: Компир со јогурт

Неодоливи компири со јогурт… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Tips & Tricks

Проблеми со лош здив? – Помага една намирница од кујната

Ако имате проблем со лош здив, се што ви треба е малку јогурт. Убавата и корисна намирница помага за да се спречи непријатниот мирис од устата. Јогуртот со своите својства ги уништува бактериите кои предизвикуваат лош мирис во устата.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Салата Примавера ПОСНО: Свежа пролетна салата […]

Предјадења

Јогурт уштипци – Многу од една смеса

Направете брзи и вкусни јогурт уштипци. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава […]