Tag: јогурт

Главни јадења

Пита со јогурт

Ви пренесуваме рецепт за вкусна пита со јогурт која лесно се прави, а има неверојатен вкус… На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат Палачинки за гурмани ВИДЕО: […]

Повеќе

Во ова село сите живееле 100 години: Мештаните тврдат, тајната е во една намирница

Само една чаша јогурт на ден е доволна за да бидеме здрави и полни со енергија.Порано во едно село во Грузија имало многу жители со над 100 години кои како тајна на долгиот живот го посочуваат јогуртот. Богат е со калиум, фосфор, цинк, рибофлавин, протеини и Б12. Исто така има […]

Tips & Tricks

Решете се од влакненцата на лицето со едноставен и евтин рецепт

Жените знаат колку се проблематични ситните и мали влакненца на лицето. За да се решите од нив потребни ви се неколку состојки од кујната, кои ги препорачуваат жените од Блискиот Исток за убавина и нега. Иако се користат секакви препарати и начини за отстранување на влакненцата, сепак тие повторно се […]

Tips & Tricks, Предјадења, Препораки

Секој ден во јогуртот ставала од овој зачин – резултатот е неверојатен

Личностите кои дневно јадат по една лажица ким дури три пати побрзо губат на телесната тежина за разлика од оние кои се на диета, но не го консумираат овој зачин. До ваков заклучок дошле научниците од иранскиот медицински институт “Shahid Sadoughi“ во најновото истражување. Во истражувањето учествувале 88 жени со […]

Предјадења

Супер одат со јогурт и сирење: Разбудете го семејството со мекици

Малку состојки, малку труд, а многу вкусен појадок за вашите најмили. Послужете го со јогурт и сирење и верувајте, сите ќе ви дадат пофални критики. Поврзани рецепти на Готви.мк: Вкусни погачици Мекици Посна торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена торта […]

Предјадења

Здрав старт: Појадок за неверојатни промени на организмот

Свесни сме дека и лекарите и нутриционистите ги препорачуваат житарките за здрав и добар старт на денот, а еве одличен рецепт со кој ќе го започнете денот со супер енергија. Поврзани вести на Gotvi.mk: Напиток кој го менува денот – Смути од кафе и банана Направете смути од портокал кое […]

Десерти

Јогурт-крем: Лесен и евтин црвено жолт десерт

Направете лесен десерт кој има одличен вкус и бои. Поврзани вести на Gotvi.mk Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт Десерт готов за 20 минути Супер рецепт: Леден кафе колач Конечно: Највкусниот десерт за кој […]

Tips & Tricks, Повеќе

Со пет вкусни намирници до здраво срце

Болестите на кардиоваскуларниот систем не се ретка појава, а за превенција во голема мера влијае здравата исхрана. Постојат пет вида на намирници кои ќе ви помогнат во тоа. Овес Овес како појадок е здрав начин да го започнете денот. Оваа хранлива материја ја препорачуваат нутриционистите бидејќи е богата со хранливи […]

Tips & Tricks, Предјадења

Лепчиња со авокадо и сирење – фантастична ужинка за деца

Тина вели дека оваа ужинка често им ја подготвува на своите 2годишни деца затоа што е многу здрава и вкусна, а се прави буквално за 5 минути. Еве како: ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути Детски роденден? Прочитајте брз и вкусен рецепт за мини пици 1ви Април е […]