Tag: јајце

Повеќе

Првото црвено јајце се чува цела година – Што се прави со старото јајце чувар на куќата?

Велигденските јајца се фарбаат на Велики четврток, а првото има голема моќ. Првото јајце за Велигден кое се фарба во мугрите е чувар на секој дом.Новото јајце го заменува чуварот на куќата, првото црвено јајце кое цела година стоело дома, а старото се фрла во река. Според народните верувања и […]

Десерти

Наједноставниот колач од детството: Матено јајце

Едноставен рецепт кој ќе ве врати во детството… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Tips & Tricks

Трик за најдобро јајце на око: Веќе никогаш нема да ви се залепи

Совршено јајце на око со помош на хартија за печење! На дно на тава ставете парче хартија за печење и вклучете го шпоретот на средна температура. Во тавата ставете парче путер или маслиново масло, па скршете јајце. Прекријте ја тавата со капак и почекајте да се испржи. Потоа едноставно префрлете […]

Tips & Tricks

Дамките од чоколадо се чистат лесно – Има мал трик

Дамките од чоколадо брзо и лесно можат да се тргнат од облеката, без нервози, ако ставите пола со пола глицерин и јајце. Премачкајте ја дамката и по половина час, изгребете и исперете.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО […]

Препораки

За болки во колената – Ви требаат само жолчки од јајце

За да немате болки во колената, постои лесен и брз лек со јајца од кујната. Ви требаат жолчка од јајце, две лажички сол и завој.Се мати жолчката убаво со сол и се меша, се потопува газа и се става на коленото со болки. Се става горе завој, по можност еластичен […]

Главни јадења

Крцкаво совршенство: Јајце на око и сланина со тајна состојка

Направете доручек на овој начин и уживајте во вкусните залаци… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Tips & Tricks

Изедете три јајца дневно и телото ќе ви биде благодарно! Еве што ќе ви се случи

Познато е дека јајцата се корисни за правилно функционирање на организмот.Јајцата се вреден извор на корисни материи потребни за здраво работење на телото. Едно варено јајце содржи витамини А, Б6, Б6, Б12, Д, Е и К, потоа фосфор, селен, калциум, цинк, фолна киселина. Значи, во само 72 калории има куп […]

Предјадења

Мафини со јајце на око – Солени колачиња за Добро утро

Супер мафини со јајце на око, прекрасно и лесно. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна […]

Tips & Tricks

Вака ќе проверите дали јајцето е свежо и здраво – Има еден трик

Вака најлесно ќе испитате дали јајцето е свежо и здраво или не. Ако е свежо ќе потоне во чаша со вода, а ако е расипано и старо, ќе се појави на површина. Следен пат кога ќе се мислите дали се јајцата со рок и здрави, направете го овој мал тест […]