Tag: јајца

Видео, Забава

ВИДЕО: Српската пејачка матеше јајца без градник – радост за мажите

Српската пејачка Александра Пријовиќ, која и е снаа на Лепа Брена, беше гостинка во Ами Џи шоуто каде матеше јајца. Секогаш Огнен дава задачи на гостите, а овој пат на радост на мажите е добро тоа што Александра беше без градник.   Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Марјана во жешко издание […]

Предјадења, Препораки

ФОТО: Фичо открива неодолив рецепт за баничка со спанаќ и сирење

Шеф Филип Поповски редовно објавува вкусни и неодоливи рецепти на својата веб страна. Овој пат, тој на Facebook објави рецепт за интересна и многу вкусн баничка со јајца, сирење и спанаќ. Правите смеса со спанаќ, јајце и сирење + сол. Три кори ги редите една врз друга, а меѓу нив […]

Главни јадења

Јајца со сланина на необичен начин

Класичен оброк од јајца и сланина подготвен на нешто поинаков, покреативен начин. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос Салата која летово ќе ја правите секој ден Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по […]

Препораки

СТРОГО ЗАБРАНЕТО: Овие нешта не смеат да бидат ни близу микро печката

Ако сакате здрав живот, постојат нешта што никако не треба да ги оставате во и до микро печката.Никако не се обидувајте да направите јајца во микро, резултатот ќе биде катастрофа. Влагата која се создава внатре при работењето на микрото, ќе создаде хаос. Може да дојде и до експлозија. Исто така […]

Tips & Tricks, Видео, Главни јадења

Ставил јајца во калап за мафини: Генијален трик кој ќе ви користи! (ВИДЕО)

Ако досега не сте ја совладале техниката на поширање јајца, готвачот Џастин Чепл ќе ви покаже корисен трик како да го направите тоа без грешка. Тајната е многу едноставна – користете калап за мафини! Сè што треба е да ставите малку вода во калапот, а потоа скршете по едно јајце […]

Повеќе

Ема е најстара жена на светот и тврди: Го јадам само ова!

Ема Морано, најстарата личност на светот, која на 27 октомври наполни 117 години, тврди рече дека јајцата се тајната за нејзината долговечност.- Јадам по две јајца на ден и тоа е тоа. И колачи. Но, не јадам многу, затоа што немам заби, изјави Морано, која се уште има бистар ум, […]

Tips & Tricks, Видео

Секогаш кога вари јајца додава лимонов сок – и вие ќе го правите тоа

Варените јајца се едноставни за подготовка, хранливи, здрави и со богат вкус. За да подготвите совршен појадок или вечера, потребно е да знаете само еден трик за варењето јајца.При секое варење во водата треба да додадете само лимонов сок. Со негова помош, јајцата нема да пукаат и ќе бидат повкусни. […]

Десерти, Посно и веге

Палачинки без јајца и млеко

Овој рецепт потекнува од античка Грција и е највкусниот доказ дека врвен десерт може да се направи и без јајца и млеко. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед […]

Препораки

ПРАВИМЕ ГРЕШКА ОПАСНА ПО ЖИВОТ: Не ги подгревајте овие три намирници!

Иако секојдневно го правиме тоа, овие три намирници никако не смеат да бидат подгреани. Јајца Тие спаѓаат во ризична група и никако не смеете да ги подгревате. Имаат преност што можат да се чуваат на ладно во фрижидер и долго да траат, па почитувајте го тоа правило. Печурки Се јадат […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Таа секој ден јаде печени лушпи од јајца – ќе се шокирате!

Оваа жена секој ден пече лушпи од јајца и ги јаде.  Затоа, нареден пат кога ќе спремате и вие јајца, имајте го ова на ум.Лушпите имаат витамини А, Б12, калциум, цинк. Во лушпата има дури 90 отсто калциум кој ни ги зајакнува коските и мускулите. Еве како да направите оброк […]