Tag: јајца

Салати

Готова за десет минути: Необична свечена салата за Велигден

Направете вкусна салата со цвекло и јајца за сите пригоди, за секој ден и за свечености.     Повеќе Готви.мк рецепти: Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 […]

Салати

Ново руво на најпопуларната велигденска салата: Посебен рецепт за Мимоза

Направете зелена мимоза салата, која совршено ќе ви се најде по Велигден, наместо да ги фрлате јајцата кои сте ги фарбале, а секако останале.     Повеќе Готви.мк рецепти: Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која […]

Видео, Повеќе

Брза велигденска погача со јајца – видео рецепт

Направете вкусна погача за Велигден со јајца во неа.     Ова е деталната подготовка:   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?  

Салати

Додека сите прават руска, француска и пилешка: Салата за Велигден со јајца

Додека сите на трпезата прават руска, пилешка, француска салата…вие изненадете со нешто ново и оригинално. Ова е салата со вуршли и јајца, идеална за Велигден. Повеќе Готви.мк рецепти: Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Препораки

За Велигден ќе се изедат многу јајца – по ова се разликуваат од сите оброци

Доаѓа големиот празник Велигден на кој симбол му е јајцето.Фарбањето јајца ќе биде застапено во сечиј дом, а по празникот најчесто ни остануваат многу јајца, па затоа е ваќно да се знае колку оваа намирница е здрава и колку може да стои. Јајцата имаат голема хранлива вредност, имаат 147 калории […]

Tips & Tricks, Видео

Овие 8 начини за бојадисување јајца ќе ве воодушеват – пробајте ги! (Видео)

Наскоро се ближи Велигден, а верниците бојадисуваат јајца. Постојат куп техники за овој процес, а ние ги избравме оние најинтересните. За бојадисување користете бои кои може да се јадат, а најдобри се оние во капсули кои се растворуваат во вода. Пред да почнете, задолжително подгответе работна површина и средства. Овие […]

Повеќе

На Велики четврток се вапцаат јајца – што означува секоја боја?

За Велигден секоја домаќинка на Велики четврток фарба велигденски јајца.Традиционално се фарбаат црвени јајца, а таа боја значи нов живот и плодност, и е симболот на Велигден. Жолтата боја на велигденските јајца значи светлина, портокаловата – трпение, зелената – храброст. Виолетова значи надеж и спокојство, а сината здравје и ведрина. […]

Видео, Повеќе

Видео: Замотајте ги јајцата во фолија па ставете ги во боја – најсподелуваната идеја за Велигден

Постојат повеќе начини да добиете прекрасни и шарени јајца за Велигден, за кои сите ќе ви љубоморат.Земете фолија, завиткајте ги јајцата, па ставете ги во боја да се варат. Вака, тие ќе добијат супер ефект или мраморно јајце. Погледнете го видео рецептот: Повеќе рецепти на Gotvi.mk:   ВИДЕО: Дали досега погрешно […]

Салати

Салата со мортадела и варени јајца – Идеална за да не фрлате храна по Велигден

Салата готова за 25 минути која навистина е совршена, лесна и брза.Ова е рецептот:       Повеќе Готви.мк рецепти: Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Препораки

Внимавајте при купувањето јајца за Велигден: Еве што значат ознаките

За големиот празник Велигден ќе се изедат многу јајца, па затоа кога ги купуваме, важно е да ги знаеме ознаките и тоа како правилно се чуваат.Јајце од типот А е свежо јајце Јајце од типот Б е наменето за индустриска преработка. Xl се јајца кои се големи или се од […]