Tag: јајца

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Зема лепак, чипка и бои – велигденските јајца ќе блескаат

Зема лепак, бои, чипка…ги направи најубавите велигденски јајца.Погледнете како да направите магија во домот. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории […]

Tips & Tricks, Видео

Уште еден начин за украсување велигденски јајца (ВИДЕО)

Вака украсените јајца можат да бидат вистинска атракција на велигденската трпеза. Се што ви е потребно се варени јајца, ножички, боја и чипка. Со ножици исечете ја чипката да биде доволно долга за да можете да го замотате целото јајце. На местото каде што ќе ја ставите чипката, ставете и […]

Предјадења

Јајца полнети со крем од шунка

Доколку ве посетат ненајавени гости или пак за малку поинаков доручек, брзо и ленсо направете вкусни залаци! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и […]

Видео, Повеќе

ВИ ТРЕБА ЛАК ЗА НОКТИ И СВЕТКИ: Велигденските јајца ќе блескаат

Откако ќе го погледнете видеото, веднаш ќе се фатите за работа.Направете најубави и светкави велигденски јајца, еве и како:   Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за […]

Tips & Tricks, Видео

Магична техника на бојадисување Велигденски јајца со преубави орнаменти (ВИДЕО)

Бојадисувањето јајца за Велигден е еден од најстарите христијански обичаи. Домаќинките ширум светот многу се трудат да ја испочитуваат оваа традиција, а во некои семејства вештината за декорација се пренесува од колено на колено. Во земјите во кои многу се држат до традицијата и почитувањето на обичаите спаѓа и Украина. […]

Видео, Повеќе

ШАРЕН И ВЕСЕЛ ВЕЛИГДЕН: Офарбајте јајца во боите на виножитото – многу е лесно!

Направете велигденски јајца во боите на виножитото. Ова е се што ви треба: Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат ВИДЕО: Рецепт за […]

Tips & Tricks, Видео

Супер техника за бојадисување јајца! Нацртајте што ќе посакате…

Оваа многу едноставна техника ви пружа многу можности, без многу комплицирање и валкање… Сè што треба да направите е налепници со саканиот облик да залепите пред бојадисување. После бојадисувањето само отстранете ги налепниците. Постапката можете да ја погледнете во видеото, а со облиците можете да експериментирате сами. ВИДЕО: Традиционално бојадисување […]

Видео, Повеќе

ВИ ТРЕБААТ САМО УКРАСНИ ТРАКИ: Врвот на декорациите на велигденските јајца

Потребно е трпение и работа, но со украсни траки ќе ги имате најубавите велигденски јајца.Ова е постапката: Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден […]

Tips & Tricks, Видео

ВЕЛИГДЕНСКА УМЕТНОСТ: Нема да верувате како се бојадисани овие јајца! (ВИДЕО)

Велигден е доба од годината кога домаќинките ја искажуваат својата креативност. Дека бојадисувањето јајца знае да биде уметност, ќе ви покаже ова видео. Обидете се да ги бојадисате јајцата на овој единствен начин – лесно, едноставно и преубаво… ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца […]

Видео, Повеќе

РАДОСТ ЗА ДЕЦАТА: Весели велигденски јајца

Овие велигденски јајца ќе бидат радост за вашите дечиња. Направете ги највеселите и најкреативните јајца. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот […]