Tag: јајца

Повеќе

Дали се замрзнуваат јајца?

Јајцата се намирница која често се јаде, а важно е да знаеме дали се замрзнуваат. Одговорот е да, но не било како. Се замрзнуваат без лушпа, зошто внатрешноста се шири а тоа може да предизвика пукање. Се замрзнуваат цели сирови јајца без лушпа и жолчки или белки одделно. Повеќе вести […]

Tips & Tricks

Едноставна техника за бојадисување јајца со алуминиумска фолија

Ви предлагаме уште една интересна и едноставна техника за бојадисување јајца. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Салати

Салата со две состојки за Велигден – Наместо да фрлате јајца искористете ги вака

Секогаш сите вапцаме многу јајца за Велигден, дел остануваат, а за да не се фрлат има многу вкусна салата со две состојки. Земете една марула и неколку јајца. Марулата убаво измијте ја и исечете ја, ставете ја во сад со сечени варени јајца, околу 4-5. Ставете масло, оцет и сол […]

Повеќе

Пред да се офарба првото јајце домаќинката се прекрстува – Значењето на Велики четврток

Велики четврток е денот во најтешката, последна недела пред велигден, најголемиот празник во Христијанството. На овој ден се вапцаат јајца, а домаќинките рано стануваат за да имаат офарбани Велигденски јајца. Иако има различни техники и бои за вапцање, за шарена Велигденска кошница, сепак се фарбаат прво црвени традиционални јајца. Бојадисаните […]

Tips & Tricks, Видео

Магично шарени Велигденски јајца: Едноставна техника за бојадисување

Еве како да направите шарени Велигденски јајца… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Препораки

Внимавајте лесно се расипуваат – За колку време мора да се изедат јајцата кои биле надвор од ладилник?

За најголемиот празник Велигден се вапцаат многу јајца, и секогаш остануваат бидејќи правиме повеќе од потребното. Варените јајца имаат краток рок, треба да се чуваат во ладилник најмногу до недела дена. Ако е подолго од два часа на собна температура, веќе е подложно за развој на бактерии. Ако ги држите […]

Tips & Tricks, Видео

Нов совршен трик за бојадисување јајца (Видео)

Ако сакате Велигден да го прославите со нова декорација, тогаш овие шарени јајца се вистински погодок.Вака единствени шари ќе постигнете со малку лушпи од кромид и боја за јајца. Лушпите од кромид издробете ги на ситно и ставете во еден сад. Белите јајца потопете ги во вода, потоа извалкајте ги […]

Главни јадења

Деликатес по Велигден – Не фрлајте јајца, супер идеја

Наместо да фрлате јајца по Велигден,направете супер ручек. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Повеќе

Шарени Велигденски јајца – Ви требаат мрвици

Ако сакате да направите совршени шарени јајца за Велигден, ви треба само една намирница. Откако ќе ги сварите јајцата, премачкајте ги со белка од јајце и валкајте ги во шарени декоративни мрвици. Ќе бидат радост за децата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Видео, Повеќе

Видео: Велигденски јајца – Ви треба само фолија за најубава Велигденска кошница

За Велигден направете прекрасни и креативни Велигденски јајца. Ви треба лепак и фолија и малку труд. Се ви е прикажано во видеото. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир […]