Tag: јајца

Повеќе

Јајца се вапцаат на Велики четврток – Еве што се прави со првото кое има посебна моќ

За Велигден секоја домаќинка на Велики четврток фарба велигденски јајца. На овој ден рано наутро пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите велигденски јајца. Најпрво каснуваат малку леб, се вртат кон исток, се прекрстуваат и ги бојат првите три црвени јајца. Првото јајце, божјаче, откако ке се бојадиса се остава да […]

Повеќе

Офарбајте јајца со четка за заби – Шарена велигденска кошница

Супер идеја за вашите велигденски јајца. Земете четка за заби и земете боја, без разлика дали темперни или водени бои. Намачкајте ја четката во една или повеќе бои и само натапкувајте ја по јајцете. Ќе биде полу бело полу шарено. Прочитај Gotvi.mk рецепти:БаклаваБаклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Tips & Tricks, Видео

Бојадисување јајца во вино – природно виолетови јајца за Велигден

Природен начин на бојадисување јајца за велигден, се добива убава виолетова боја и ситни светликави кристали кога ќе се исуши. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир […]

Повеќе

Велигденски јајца со ориз – Нема неред, мачење и офарбани прсти

Офарбајте велигденски јајца со помош на ориз. Потребен ви е долг ориз кој го има по маркетите, течна боја за јајца или во гел, округол пластичен сад и ракавици. За секоја боја се користи посебен сад. Се комбинираат и по две бои. Се става во две лажици долг ориз, никако […]

Повеќе

Ви треба само сад, вода и боја – Декорирајте јајца со лак за нокти

Обојте јајца со лак за нокти, супер се преливаат боите, брзо е и лесно.Ви требаат тврдо варени јајца, лак за нокти во различно бои и сад за еднократна употреба. Се полни садот со вода до пола, се става капка лак за нокти, се става внатре вареното јајце, па се вади […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Цвет-салфета како кошничка за велигденски јајца – Направете ја сами дома

Направете супер декорација за велигденската трпеза, со која домот ќе изгледа магично. Направете цветови од салфета. Ви требаат салфети во различна боја, а ова е целосната постапка. Повеќе вести на Готви.мк:Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбициПохован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Повеќе

Офарбајте јајца со акрил и фолија – Брза техника за Велигден

Офарбајте велигденски јајца со едноставна техника за која ви требаат само јајца, акрилни бои и фолија. Сварете јајца за Велигден, земете парче фолија кое ќе го покрие целото јајце и испрскајте го со акрилна боја парчето. Ставете го јајцето на средина и преклопете го со фолијата со боја. Нека се […]

Повеќе

Интересно: Еве како да ги бојадисате јајцата со помош на алуминиумска фолија

Алуминиумската фолија во овој случај е преносно средство за бојата – остава по јајцето мали неправилни облици во боја. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: 50 начини да декорирате јајца за Велигден

Се ближи Велигден, се вапцаат црвени јајца, и во други бои на вообичаен начин, а домаќинките наоѓаат и плус декоративни начини за најубави јајца за Велигден. Во ова видео има повеќе од 50 начини за декорирање јајца, па се надеваме некоја ќе ви помогне.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Офарбајте велигденски јајца на пареа – Најсподелувана техника периодов

Направете прекрасни велигденски јајца, шарени и необични, исфарбани на пареа. Овој Велигден се нека биде брзо и лесно, цела постапка е прикажана во видеото:   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?