Tag: јадење

Tips & Tricks, Видео, Главни јадења

Ставил јајца во калап за мафини: Генијален трик кој ќе ви користи! (ВИДЕО)

Ако досега не сте ја совладале техниката на поширање јајца, готвачот Џастин Чепл ќе ви покаже корисен трик како да го направите тоа без грешка. Тајната е многу едноставна – користете калап за мафини! Сè што треба е да ставите малку вода во калапот, а потоа скршете по едно јајце […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Овие болести се предизвикани од јадењето во Микро

Иако денес сите живееме брзо и сакаме да приготвуваме брзи јадења, со оглед на тоа колку работни обврски и малку време имаме, треба многу да внимаваме каква храна консумираме.Храната подгреана во микро печка е многу опасна и може да доведе до повеќе проблеми и болести. Зрачењето од микро печката може […]

Главни јадења

ПРОБАЈТЕ, НЕМА ДА СЕ ПОКАЕТЕ: Најдобар рецепт за пилешко со ориз

Едноставен и брз рецепт за неодоливо пилешко со ориз. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири  

Главни јадења

ВКУСНИ МАФИНИ: Миризлива вечера готова за 20 минути!

Гледањето филмови навечер со вкусни мафини не може да биде промашување! За да не посегнете по мафини од локалната пекара или маркет ви нудиме одличен рецепт со кој ќе бидете презадоволни. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Чоколадни мафини Капкејк мафини Ултра брзи пица мафини Мафини од банани Брзи овесни […]

Видео, Главни јадења, Салати

Салата со макарони – може да биде и замена за оброк! (ВИДЕО)

Оваа вкусна салата може да ви биде и замена за оброк. Подетално во видеото во прилог: Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири  

Видео, Главни јадења

Домашни мекици по рецепт на нашите баби (ВИДЕО)

Можете да ги јадете слатки или солени… Поврзани рецепти на Готви.мк: Вкусни погачици Мекици Посна торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена торта Ресана торта Колач со печени јаболка  

Видео, Главни јадења, Предјадења

ЛЕСЕН И БРЗ ПРИЛОГ: Вака се подготвува пилав од зеленчук! (ВИДЕО)

Здрав, лесен и многу вкусен прилог кој ќе ве воодушеви и ќе го направи вашиот ручек повкусен. Повеќе рецепти на Готви.мк:   Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт […]

Главни јадења

Поховани сендвич тиквички од рерна

Лесно и брзо до вкусен оброк… На здравје! Повеќе вести на Готви.мк: ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер Почнува Фестивалот на виното во Македонско село – Еве ја програмата „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ […]

Видео, Главни јадења

Пресече кромид на четири дела и го поли со оцет: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите истото! (ВИДЕО)

Поради своите антивоспалителни својства, како и поради антиоксидансите, кромидот се вбројува во најздравите зеленчуци. Во продолжение погледнете неверојатен начин на подготовка на кромид. Потребни ви се кромид, маслиново масло и оцет, а по желба и сол и бибер. Погледнете го начинот на подготовка: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: […]

Главни јадења, Предјадења

Супа со печено пилешко месо

Одличен начин да го искористите остатокот од печеното месо и да направите вкусно јадење. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири