Tag: ѓумбир

Повеќе

Смути со праски и ѓумбир – Совршен спој на вкусови и чаша полна витамини

Направете вкусно смути со праски и со ѓумбир.     Се става се во блендер и се пие. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе излупите ѓумбир – Помага за цела листа болести

Ѓумбирот е корисен и здрав и се повеќе се користи во домаќинството, во јадењата. Ако сакате лесно да го излупите, тоа направете го со мала лажичка. Верувајте лесно се лупи. Помага за мигрена со која и апчињата тешко се борат, а помага и за вртоглавици и лошо варење на храната. […]

Повеќе

Единствен вистински рецепт за чај од ѓумбир: Кога ќе дознаете колку е добар, секој ден ќе го пиете

Ѓумбирот поседува неверојатна лековитост и секој би требало да го консумира, како би спречил разни заболувања. Посебно внимание треба да обратите на чајот од ѓумбир, бидејќи може да ни помогне за подобра здравствена состојба. Со оглед на тоа што во ѓумбирот се наоѓаат многу активни материи, кои имаат антивирусно, антибактериско […]

Препораки

За детоксикација и топење масти и сало: Круши и ѓумбир како најмоќен напиток

Направете си напиток од круши и ѓумбир за чистење на телото и здравје. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок […]

Uncategorized, Препораки

За надуеност, болки и грозница – Ова е најмоќниот лек

Ѓумбирот е здрава намирница која со години се користи како лек. Се консумира свеж, за чаеви, смути, десерти, оброци, во сок, како зачин.Делува против воспаленија, мачнини, надуеност на стомакот и грозница. Помага да се подобри циркулацијата, намалува болка во мускули, ублажува симптоми на остеопороза. Намалува и шеќер во крвта и […]

Препораки

За надуеност, болки и грозница – Ова е најмоќниот лек

Ѓумбирот е здрава намирница која со години се користи како лек. Се консумира свеж, за чаеви, смути, десерти, оброци, во сок, како зачин. Делува против воспаленија, мачнини, надуеност на стомакот и грозница. Помага да се подобри циркулацијата, намалува болка во мускули, ублажува симптоми на остеопороза. Намалува и шеќер во крвта […]

Препораки

Пијте чај од ѓумбир – Вака му помага на телото

Направете си чај од ѓумбир, пијте го секој ден и имајте многу бенефити за здравјето. Ублажува мачнини, помага да се намалат воспаленија, помага за проблеми со дишните патишта. Се подобрува циркулацијата, се намалуваат менструални болки. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: […]

Препораки

Најздравиот чај на светот – Топи камен во бубрег и пржи сало

Една од најздравите и најкорисни намирници на светот кои секојдневно треба да ги употребуваме за нашето здравје, е ѓумбирот. Направете го најздравиот чај, а ви требаат кокосово млеко, ¼ лажички куркума и ¼ лажички ѓумбир.Откако ќе ги ставите куркумата и ѓумбирот во вода која врие, се намалува температурата и се […]

Повеќе

Направете си домашна смеса наместо да давате пари – Косата ќе расте како „луда”

Направете си сами лек за брз раст на косата. Ви требаат 10 грама ѓумбир во прав и четвртина шолја чај од камилица. Се меша и сокот се меша со иста количина масло од орев за коса. Се става маската на коса и се остава 10 минути, па се мие. Правете […]

Препораки

Ѓумбирот е лек за многу болести – Заменува апче за овие проблеми

Ѓумбирот е корисен и дава супер арома, многу е здрав и помага за многу болести и проблеми. Помага за мигрена со која и апчињата тешко се борат, а помага и за вртоглавици и лошо варење на храната. Земајте го свеж или во прав и додавајте го во храната, салати или […]