Tag: штетни

Препораки

Нема да заспиете и ќе бидете подувани – ова не го јадете никако пред легнување

Постојат намирници кои не треба да ги користите пред спиење. Една е кафето, како и темното чоколадо, но и сирењето. Тие го раздразнуваат стомакот и ве држат будни. Не јадете но луто, но зачинета храна. Не јадете ни колачи, торта и сладолед.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – […]

Повеќе

Овие намирници го „саботираат“ слабеењето – Избегнувајте ги пред празниците

Ако сте на добар пат да ги намалите килограмите, особено пред празниците, тогаш треба да избегнувате прекумерно консумирање на некои намирници. Одреден вид храна и премногу тренинг може да имаат негативен ефект. Први на листата се газираните сокови, прекумерната количина на месо и преработени намирници, како и маргарин. Тие, при […]

Повеќе

Штетни есенски навики од кои накачуваме килограми

Есента е период кога е претежно врнежливо, температурите паѓаат, се е жолто, а ние сме мрзоволни и со самото тоа правиме погрешни чекори од кои накачуваме килограми. Една од штетните навики е секако намалената активност.  За време на летниот период и во пролет сме поактивни бидејќи сме повеќе надвор, а […]