Tag: шолја

Препораки

Една шолја кафе заменете со ова – го бистри мозокот и го чува срцето

Какаото треба да ви стане дневна навика, да смените шолја кафе со него и да го пиете почесто. Какаото е добро за срцето, штити од болести на крвните садови, од видови рак. Го регулира и нивото на шеќер и холестерол во телото, го поттикнува помнењето и ја подобрува концентрацијата. Ја […]

Повеќе

Дали треба да се пие кафето кое долго стоело во шолја?

Одамна се дискутира колку е кафето здраво, дали треба да се пие, а често поставувано прашање е и колку е здраво кафето кое стоело со часови, за оние кои го пијат полека и уживаат така во него. Имено, нема опасност по здравјето, единствено црното кафе кое стоело долго, нема да […]

Препораки

Секогаш пијте чаша млеко со појадокот – вака делува на телото

Млекото е здраво и се препорачува од најрана возраст. Ако го консумирате со појадокот, и тоа само шолја со него, ќе го намалите за два пати ризикот од дијабет тип 2 покажаа новите истражувања. Научниците од Канада со своите истражувања докажале дека само една шолја за појадок помага да бидете […]

Предјадења

Појадок во шолја за здрав и енергичен старт на денот

Направете вкусен појадок во чаша за супер енергичен и свеж старт на денот.     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Преку 20 мафини од една смеса Бургер погачи Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее

Препораки

Го започнувате денот со шолја кафе? – ова му се случува на телото, има и позитивни дејства

Често се водат полемики околу кафето и неговото штетно или корисно влијание на телото, а како што пренесува Би-Би-си, според ново истражување, ова се сите предности кои ни ги носи омилениот напиток за секое годишно време. Штити од Паркинсова болест, иако до крај влијанието не е истражено. Исто така, помага […]

Tips & Tricks

Мал и евтин трик кој ќе ви спаси голема мака – Ќе го снема лошиот мирис од микро печката

Има мал, корисен и евтин трик со кој ќе се спасите од лошите мириси во микро печката. Сите знаеме дека ако подгреваме нешто со силен мирис во микровалната, тој се задржува, па потоа колку и да ја чистиме и проветруваме, може да мириса и со денови. Сепак, има еден трик за […]

Tips & Tricks

Некои тврдокорни дамки на шолјите не се вадат? Додадете го ова во детергентот

Доколку некогаш ви се случило да заборавите шолја со испиено кафе подолго време неизмиена, а ненаполнета со вода, може да се направат дамки кои тешко се вадат. За да си ја олесните работата, сè што треба е да ставите малку сода бикарбона на сунѓерот заедно со детергент за садови и […]

Десерти

Ви се пријаде благо доцна навечер? Земете шолја и имате десерт за 3 минути

Направете вкусен десерт во шолја. Идеален ако ви се пријаде благо доцна навечер, или ако сакате нешто брзо и вкусно. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Домашно Тоблероне со Кока кола Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за […]

Десерти, Повеќе

Со омилениот филм или серија: Шолја топло чоколадо за ладните ноќи

Направете топло чоколадо за вас и вашето семејство или пријателите. Совршено во комбинација со омилениот филм или ТВ серија. Одличен рецепт за ладните зимски ноќи: Уживајте во овој чоколаден вкус 🙂 Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сутлијаш со бело чоколадо Едноставен рецепт за топло чоколадо Топло чоколадо со црвено вино Наједноставно и […]

Видео, Предјадења

Појадок во шолја

Направете вкусен, брз и здрав појадок кој ќе ве наполни со енергија. Појадок во шолја, ова е се што ви треба: Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 […]