Tag: чисто

Tips & Tricks

Домашно средство за чистење: 500 милилитри од две состојки, се ќе блеска

Направете си домашно средство за чистење од само две состојки во домот.Потребни ви се лимон и оцет. Исцедете еден лимон, ставете го во стаклена тегла со капак, потоа ставете внатре и алкохолен или јаболков оцет по избор, па оставете вака да стои три дена пред користење. Се процедува по три […]

Uncategorized

За 20 денари направете го најефикасното средство за бања и кујна – Чисти се без оштетувања

Дома во својата кујна може да го направите најмоќното средство за чистење на бањата и кујната, за тие да светнат без мака.Ви треба една намирница од дваесетина денари, или оцет и малку вода. Се што ви е потребно е да измешате во шише со прскалка третина оцет, а остатокот да […]

Tips & Tricks

Направете сами спреј за чистење на рерната – Ги вади и дамките кои стојат со години

Постојат многу средства за чистење на шпоретот и замастената рерна. Сепак, не сите се ефикасни, а некои чинат и многу пари.Направете си смеса дома која е вистинско олеснување. Ги вади и најтврдокорните дамки. Се измешајте и ставете во шише со прскалка. Оставете на рерната да делува неколку минути, па избришете […]

Tips & Tricks

Заборавете на содата: Две состојки го „гризаат” каменецот од кујната без да ја оштетат

Жените ширум светот пробуваат најразлични начини за да се спасат од нечистотијата, каменецот и бактериите во кујната.Овој рецепт кој е малку чуден, но доста ефикасен, ќе ви го реши големиот проблем кој често задава главоболки на секој од нас. Ви требаат само две состојки и тоа кока-кола и вотка.  Се […]

Tips & Tricks

Фотелјите и троседот ќе светнат дури и ако ги имате со години – Направете домашна евтина смеса

Сите кои имаат троседи, фотелји или некој друг мебел кој лесно се валка бидејќи е во светла боја, знаат колку е тешко чистењето на истите. Самата боја потемнува, се создаваат флеки и непријатен мирис, а сето ова е подлога за бактерии. Има лесен начин со кој може да се обидете да […]

Tips & Tricks

Не ви требаат скапи средства, ни мачно чистење – Евтин трик за шпоретот да блеска

Заборавете на скапите средства за чистење, на содата и оцетот и на се што се пробале до сега.За блескава кујна, особено за блескав шпорет, ви треба само алуминиумска фолија. Фолијата е една од најпрактичните нешта на денешницата, помага и за чистење и за совршени оброци. Таа ќе ви заштеди време […]

Tips & Tricks

За чашите да блескаат, сјај на кујната и при затнат одвод – Ви треба само оваа состојка

Алкохолниот оцет може да го искористите за кујната и тоалет да заблескаат. Со него одзатнете ги затнатите цевки и одвод, и исчистете ја микробрановата печка. Исто така, ако ги пребришете стаклените чаши со оцет тие ќе блескаат и нема да се познаваат флеки после миењето. Може да ги отстраните дамките […]

Tips & Tricks

Постои еден начин за порцеланот да блеска – Евтин и брз трик

Ако сакате дома вашиот порцелан да блеска, потребни ви се ацетон и вода. Може да ви звучи неверојатно, но вашите шолји и чинии од порцелан ќе немаат дамка ако натопите една крпа во вода со малку ацетон. Избришете ги однадвор, па измијте ги стандарно со детергент. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Исчистете […]

Tips & Tricks

Ќе ги чистите прозорците пред Нова Година? Рецепт за најмоќното природно средство

Доколку правите генералка пред празниците, често најтешкиот дел се прозорците кои треба да се исчистат од дамките кои настануваат од временските неприлики и влагата во зима. Еве како најлесно ќе ги исчистите прозорците со природно средство: Се ставаат сите состојки во прскалка, се мешаат убаво и потоа со нив се […]

Tips & Tricks

Нема веќе да се мачите – Вака ќе исчезнат дамките од туш кабината

Сите кои имаат туш кабини мака мачат да ги исчистат. Колку често да се чистат, сепак по секое бањање остануваат дамки од водата која прска. Сепак, постои трик со кој лесно ќе светне туш кабината, а се крие во кујната. Сè што ви треба е лимон. Само пресечете го лимонот […]