Tag: чистење

Tips & Tricks

Ова сигурно не го знаевте: Како да отстраните загорена храна од тенџере на најлесен начин

Ако ви загори тенџерето, па не знаете како да го исчистите од остатоците, еве идеално решение. Потребна ви е само обична алуминумска фолија. Едноставно, наполнете го садот со вода до половина, ставете малку течност за миење садови, а парче алуминиумска фолија згужвајте така што ќе добиете топче. Потоа со фолијата […]

Tips & Tricks

Со една смеса ќе се решите од непријатниот мирис во садоперот

Ако и вие сте од онаа група луѓе која мака мачи со непријатните мириси и честото затнување на садоперот во кујна, тогаш верувајте нема веќе да имате главоболка и нервози со овој трик.Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова […]

Tips & Tricks, Видео

Трик на искусните домаќинки: Средство кое спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај (Видео)

Секоја домаќинка знае колку работа бара чистењето на стаклените површини. Колку и да се трудите, често се случува на стаклото да останат дамки и траги од крпата. Токму поради тоа ќе ви покажеме трик кој спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај. Сè што треба е […]

Tips & Tricks

Совршен трик за чистење на металните решетки од рерна

Домаќинките знаат колку е тешко чистењето на решетки од рерна. Меѓутоа, постои еден трик кој ќе ви помогне темелно да ги исчистите, без мака! Еве што ви е потребно за чистење на металните решетки: крпа, топла вода, детергент за миење садови, малку сода бикарбона, малку лимон. Во када ставете крпа, […]

Tips & Tricks

Домашно средство за чистење: Еве како плочките и фугата во купатило да бидат како нови

Одлично, економично и безбедно средство за чистење фуга помеѓу плочките. Еве како да го направите! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино […]

Tips & Tricks

Отпушете ги одводите засекогаш: Овој раствор топи сè пред себе

Доколку сакате да го исчистите својот одвод на природен начин, ви донесуваме рецепт за евтин чистач! Ноќен кошмар, доколку живеете во стан, е да ви се запушат одводните цевки. За да избегнете такво хорор-сценарио, поплави, истекувања и останати непријатности, испробајте го овој едоставен трик. За почеток ставете крпи околу запушениот […]

Tips & Tricks

Сакала да ги фрли старите тепсии, но пробала да ги исчисти со оваа домашна смеса – сега изгледаат како нови

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот. Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе. Сепак, дури и ако купите нови, по некое време ќе се случи истото. Затоа, пробајте да ги исчистите со оваа домашна смеса: Едноставно растворете […]

Tips & Tricks

Само малкумина знаат за ова: Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид

Хемиските средства за чистење се штетни по нашето здравје, а освен тоа се многу скапи. Затоа, сè повеќе се враќаме на природните средства, кои освен што не се ризични по човечкиот организам, се и евтини. Веќе пишувавме за некои намирници со кои лесно можете да ја отстраните нечистотијата во вашиот […]

Tips & Tricks

Како најбрзо и најефикасно да ја исчистите работната површина од брашно

Доколку подготовката на храна вклучува употреба на брашно, однапред сте подготвени на хаос во кујната. Многу добро знаете дека би требало да избегнувате вода при чистењето бидејќи буквално ќе направите смеса која може да ви послужи како лепак. Водата го активира скробот во брашното, што го прави лепливо. Доколку се […]

Tips & Tricks

Не е само за готвење – Евтина намирница за бришење прозорци, елиминирање дамки и лоши мириси

Густинот се користи за многу десерти, но сепак неговата намена не е само за готвење. Густинот може да ви го помогне, а ние ви откриваме неколку трикови: Ако имате изгореници од сонце во текот на летниот период, направете паста од густин и вода и нанесете ја на изгорениците. Ако ставите […]