Tag: чистење

Tips & Tricks

Како најбрзо и најефикасно да ја исчистите работната површина од брашно

Доколку подготовката на храна вклучува употреба на брашно, однапред сте подготвени на хаос во кујната. Многу добро знаете дека би требало да избегнувате вода при чистењето бидејќи буквално ќе направите смеса која може да ви послужи како лепак. Водата го активира скробот во брашното, што го прави лепливо. Доколку се […]

Tips & Tricks

Не е само за готвење – Евтина намирница за бришење прозорци, елиминирање дамки и лоши мириси

Густинот се користи за многу десерти, но сепак неговата намена не е само за готвење. Густинот може да ви го помогне, а ние ви откриваме неколку трикови: Ако имате изгореници од сонце во текот на летниот период, направете паста од густин и вода и нанесете ја на изгорениците. Ако ставите […]

Tips & Tricks

Трик кој веќе сите почнаа да го користат: Врел сунѓер ја отстранува нечистотијата

Колку пати сте биле нервозни затоа што кујната, после секое зготвено јадење, е прекриена со масни флеки? Затоа, ви донесуваме едноставен трик кој ги отстранува дамките од кујнските елементи. Потребен ви е само сунѓер! 1. Ставете го сунѓерот под вода и внимавајте да не биде целосно влажен. 2. Ставете го […]

Tips & Tricks

Со овој спреј прашината исчезнува од мебелот – Олеснете си го чистењето

За време на претстојните празници сакаме да блескаат нашите домови. Наместо да давате пари за скапи средства за чистење, направете ги сами во кујната. Ставете ги сите состојки во прскалка, измешајте убаво, па избришете го мебелот. Ќе сјае, а вие ќе имате потреба да бришете прашина поретко. Напомена: Маслата се […]

Tips & Tricks

Трик со кој рибата нема да ви се залепи на скара – Нема нервози и чистење

Скарата ќе остане чиста, а рибата цела и вкусна и нема да се лепи. Постои еден трик, а тоа не е со користење на алиминиумска фолија. Потребно е да ја премачкате рибата со малку мајонез пред да ја ставите на скара. Ќе биде вкусна, целосна и нема да направите неред. Овој […]

Tips & Tricks

Заборавете на мачното чистење на ледот од ладилникот – Има лесен трик

Речиси секој од нас знае колку е макотрпно чистењето на ладилникот, но сега постои брз и едноставен трик со кој нема главоболка. Сè што треба е ѕидовите, фиоките или комората на ладилникот, во зависност од тоа што имате во него, да ги премачкате со малку масло. Тоа ќе создаде лизгава […]

Tips & Tricks

Исчистете го црниот дроб – Постојат две „намирници на животот”

Црниот дроб во нашето тело има функција на „фабрика за крв“. Помага за варењето, ја чисти крвта и ги елиминира токсините и нечистотиите. За заштита на здравјето на овој орган секое утро на празен стомак напијте се лажица маслиново масло со неколку лажици лимонов сок. Потоа, откако ќе помине половина […]

Tips & Tricks, Видео

Без хемикалии – Исчистете ја замастената рерна брзо и лесно

Чистењето на рерната е дефинитивно една од најтешките работи, најмногу поради маснотијата и нечистотиите кои се собираат со нејзиното користење. Постои лесен начин да ја исчистите рерната и да заблеска како нова. И тоа без хемикалии! Направете смеса од вода и сода бикарбона. Ви треба шолја вода и шолја сода. […]

Tips & Tricks

Најдобриот рецепт за одржување дрвени кујнски елементи

На дрвените површини во вашата кујна потребна им е посебна нега. Хемикалиите во детергентите за чистење можат да го оштетат површинскиот слој на дрвените кујнски елементи. Поради тоа пожелно е да ги замените потенцијално токсичните материјали со природни средсва. Веројатно сите во кујна веќе поседувате сода бикарбона или оцет. РЕЦЕПТ: […]

Tips & Tricks, Повеќе

Блендерот е полн со остатоци од храна – Со еден трик сè ќе се исчисти

Многу семејства користат блендер, а познато е дека колку и да се пере, сепак остануваат некои тврдокорни наслаги од храна во него. Читатели на Готви.мк ни откриваат супер брз и ефикасен трик како да го исчистите блендерот темелно, без да остане ништо во него. Потребно е во блендерот да ставите […]