Tag: чиа

Предјадења

Есенско смути со тиква и чиа

Направете вкусно смути со тиква и чиа. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со […]

Десерти

Лесен, но вкусен овошен доручек

Брзо и едноставно подгответе здрав овошен доручек… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено […]

Препораки

Секогаш користете чиа вака – Правило пред употреба

Чиа семето е многу здраво и корисно. Богато е со антиоксиданси, манган, фосфор, бакар, влакна, калиум и калциум, како и масни киселини во себе.Секогаш треба да се остави во вода да набабри пред употреба.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за […]

Повеќе

Здрава напивка од чиа семки

За здрав почеток на денот или за ужина – напивка од чиа семки. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени […]

Повеќе

Смути со чиа и тиква

Направете посебно смути со тиква и чиа. Повеќе на Готви.мк:Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите домаСупер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и […]

Повеќе

„Црвена бомба” – Смути за здраво и витко тело

Направете смути црвена бомба. Се става се во блендер. Лупена банана со малини, лупено и сечено цвекло, чиа и кокосово вода  и се пие.   Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – […]

Десерти

Летен десерт со чиа и цреши – Здраво и вкусно

Направете вкусен десерт со цреши и чиа семе кое е многу здраво. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со […]

Десерти

Брз десерт во чаша со банани и чиа – Здрав и не дебелее

Направете супер вкусен десерт со чиа и банани, здрав и лесен. Повеќе десерти на Готви.мк:Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите домаСупер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до […]

Препораки

Јадете чиа за здрав живот – Има важно правило, користете го само вака

Чиа семето е многу здраво, а во последно време и се попопуларно, повеќе се користи и купува. Има витамини А, Е, К и Д, помага за многу болести и состојби и дава енергија. Има и омега три масни киселини. Важни се за нормален раст и развој, за срцето, за крвните […]

Десерти

Чиа пудинг со кокос и банана

Неодолив чиа пудинг со здрави состојки. Уживајте! Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – […]