Tag: чај

Повеќе

Чај од камилица: Благ и пријатен вкус, добар заштитник на здравјето

Има благ и пријатен вкус, така што слободно можат да го пијат и деца. Со оглед на тоа што е преполн со антиоксиданти, добар е заштитник на нашето здравје. Истражувањата покажале дека камилицата го поттикнува варењето и го намалува ризикот од развој на гастроентеролошки проблеми. Освен тоа, многу успешно санира […]

Повеќе

Единствен вистински рецепт за чај од ѓумбир: Кога ќе дознаете колку е добар, секој ден ќе го пиете

Ѓумбирот поседува неверојатна лековитост и секој би требало да го консумира, како би спречил разни заболувања. Посебно внимание треба да обратите на чајот од ѓумбир, бидејќи може да ни помогне за подобра здравствена состојба. Со оглед на тоа што во ѓумбирот се наоѓаат многу активни материи, кои имаат антивирусно, антибактериско […]

Повеќе

За убаво и чисто лице – Направете домашен пилинг за здрава кожа

Направете пилинг за лице со зелен чај. Шолја сварен зелен чај измешајте со лажиче маслиново масло и јогурт и измасирајте го лицето. Делува како пилинг за мртвите ќелии. Повеќе вести на Готви.мк Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек Зошто не смеете да запалите цигара веднаш […]

Tips & Tricks

Плакнете ја косата со чај – Ќе немате никаква мака со неа

Ако сакате да ја направите косата здрава и сјајна, и да ја вратите во живот, ви треба чај. Ви треба топол и незасладен чај, околу литар од било кој чај, со кој се плакне косата. Кога ќе ја измиете, откако ќе нанесете шампон и регенератор, еднаш исплакнете ја со чајот. […]

Препораки

Ако имате проблеми со кожата или чир – Земете само кесе чај

Ако имате црвенило на кожата, ви се лупи или имате чиреви, ви треба само чај. Покријте ги тие делови од кожата со кесе чај. Така преноќете, а утредента болката ќе ја снема. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]

Повеќе

Спас од природата: Чај од неверн го регулира циклусот

Ако менструацијата ви е нередовна, болна или проследена со некои други тегоби, проблемот можете да го решите или барем да го ублажите со чај од невен. Чајот треба да се пие недела дена пред очекуваниот почеток на менструацијата. Направете го така што во шолја од 200 мл ќе ставите до […]

Препораки

Направете го најздравиот чај дома – Ви требаат само три состојки и 10 минути

Направете си го сами дома најмоќниот чај кој помага за многу состојби. Одличен е за заштита од чиреви, заштита од мозочен и срцев удар, топи и масни наслаги. Ви требаат кокосово мелко. Пола лажиче куркума и пола лажиче ѓумбир. Се ставаат куркумата и ѓумбирот во врела вода, па се варат […]

Препораки

Зелениот чај е здрав и слабее – Колку шолји се дозволени на ден

Зелениот чај е познат ширум светот како одличен напиток за слабеење, а безбедно е да се пијат до 4 шолји на ден. Супер е за топење сало, концентрација како и за метаболизмот. Пијте го често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од […]

Препораки

За холестерол и висок притисок – Овој чај е дар од Бога

Чајот од шипка е многу здрав и корисен и помага за големиот проблем со холестеролот. Има многу витамин Ц, има антиоксиданси, прав избор е за снижување висок притисок и холестерол. Помага и за болки во стомакот, а се препорачува и за детоксикација. Пијте го често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за […]

Препораки

Пијте чај од ѓумбир – Вака му помага на телото

Направете си чај од ѓумбир, пијте го секој ден и имајте многу бенефити за здравјето. Ублажува мачнини, помага да се намалат воспаленија, помага за проблеми со дишните патишта. Се подобрува циркулацијата, се намалуваат менструални болки. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: […]