Tag: црн дроб

Повеќе

Ова се природни чистачи на масен црн дроб – еве како да се излечите

Масниот црн дроб не е мал проблем. Се јавува во различна возраст, а некои природни лекови би можеле да бидат од голема помош. Црниот дроб е најважен метаболички орган. Тој е чувар на витамините и ги филтрира токсините од организмот. Ако во клетките на џигерот се наталожат масти тогаш имаме […]

Препораки

Само една голтка наутро од ова – ќе го спасите најважниот орган во телото

Црниот дроб во нашето тело има многу важна улога, создава крв и ја обновува, а помага и за да се исфрлат сите штетни токсини од телото. Значи виталност, здравје и добар изглед и расположение, па затоа ви нудиме да се напиете само една лажица од ова наутро за добар и […]

Tips & Tricks

Чувајте го својот црн дроб: Што го уништува, а што го обновува?

Црниот дроб е чистач на нашиот организам. Познат е и како „тивок орган“ бидејќи не се буни, но еднаш кога ќе го „отруеме“, се случува хаос во организмот. Според „Ljepota i zdravlje“ ова се првите симптоми кои укажуваат дека вашиот црн дроб е оптеретен: – хроничен замор – депресија – […]

Салати

Хумус од цвекло – храна за црниот дроб

Иако намазот од цвекло можеби и не звучи претерано вкусно, кога ќе го пробате ќе се уверите во спротивното. Имено, цвеклото е зеленчук преполн со нутритивни својства преполни со влакна, антиоксиданси и супстанци кои се корисни за здравјето на црниот дроб. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО […]

Tips & Tricks

Исчистете го црниот дроб – Постојат две „намирници на животот”

Црниот дроб во нашето тело има функција на „фабрика за крв“. Помага за варењето, ја чисти крвта и ги елиминира токсините и нечистотиите. За заштита на здравјето на овој орган секое утро на празен стомак напијте се лажица маслиново масло со неколку лажици лимонов сок. Потоа, откако ќе помине половина […]

Препораки

Со само неколку зрна на ден од оваа намирница прочистете го црниот дроб

Црниот дроб е орган задолжен за разложување на токсините што се создаваат во нашиот организам, а прекумерното внесување лекови, неправилната исхрана, бактериските и вирусни инфекции оставаат последици врз него.Сувото грозје е одлично за прочистување на црниот дроб. Но, како да го направите тоа? Постапката е едноставна. Наутро натопете половина чаша […]

Препораки

Овој чај е спасот: За замастен црн дроб и камен во жолчка

Магарешкиот трн е растение кое помага за тешки заболувања и болки во организмот. Помага за проблеми со замастен црн дроб, за тешки заболување и камен во жолчката. Делува позитивно за регенерирање нови клетки. Главни лековите состојки на магарешкиот трн се тирамин и хистамин. Повеќе вести на Готви.мк: Цезар салата + […]

Tips & Tricks

ВНИМАНИЕ: Знаци дека вашиот црн дроб е полн со токсини!

Доколку се прашувате во каква состојба е вашиот црн дроб, можеби би требало да проверите дали патите од некои симптоми кои би можеле да укажуваат на невољи? Постојат повеќе знаци дека вашиот црн дроб е полн со токсини, пишува Hearthysoul. Прочитајте кои се и обидете се да се присетите дали […]

Tips & Tricks

ЧИСТАЧ НА ЦРНИОТ ДРОБ: Еликсир од 2 состојки кој подмладува и ги отстранува токсините!

Црниот дроб, најголемата жлезда во телото, најмногу ја познаваме по тоа што од организмот ги отстранува штетните материи, но неговата улога е уште поголема. Во него се складира железо и одредени витамини, како и гликозата кои црниот дроб ги пушта во крвотокот кога на телото му се потребни повеќе шеќери […]