Tag: цимет

Повеќе

Испијте една шолја од оваа напивка и ќе заспиете веднаш!

Овој рецепт со банана и цимет ќе ви помогне да имате подобар квалитет и континуитет на спиење. Бнананата е богата со калиум и магнезиум (особено кората) кои ги опуштаат мускулите и помагаат при поспаност, додека циметот го регулира нивото на шеќерот во крвта со што се подобрува квалитетот на сон, […]

Повеќе

Бело вино со цимет – Повкусно од греено црвено вино

Направете вкусно бело вино со цимет. Иако веројатно и вие правите црвено вино со цимет, па ова ви изгледа малку чудно, сепак е одлично. Се загрева виното со состојките до вриење, се става во чаши и се служи. Уживајте! Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Цимет колач – посен без зејтин

Колач кој се подготвува за неколку минути, многу вкусен и ароматичен… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да […]

Tips & Tricks

Мравките ќе ги снема со зачин од 3 денари – Само ставете го ова дома

Ако сакате да се решите од мравките кои први доаѓаат со топлото време, имаме домашен и корисен трик. Тие не поднесуваат мирис на цимет. Ставете цимет или стапчиња цимет по ќошевите дома или по терасата. Верувајте нема да видите мравка. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец домаРешете се […]

Препораки

За крвта, проблеми кај жените, болки и инфекции – Циметот е лек за цела листа болести

Циметот е билка која успева во тропска Азија, Индија и Индонезија. Циметот го јакне срцето, помага и за правилна работа на желудникот.Ги оживува и нервите, ја освежува крвта, помага и кај тешко празнење. Помага и за предолга и болна менструација. Помага и за: Против инфекции Алергии Болести на забите Болки […]

Повеќе

Чудесен ефект: Навечер испијте една шолја, наутро ќе забележите дека сте ослабнале

Мастите во телото, а посебно во пределот на стомакот се проблем за многу луѓе. Меѓутоа постои рецепт за одлично средство кое ги елиминира мастите за само неколку дена. Најдобро е што веќе по првата примена можете да забележите резултати. Подготовката е едноставна, а потребни ви се состојки кои веќе ги […]

Повеќе

Маска за лице со цимет – За циркулација и здрава кожа

Направете си здрава и ароматична маска за лице со цимет. Ви требаат 2 лажици мед да се промешаат со пола лажиче цимет и прстофат мускатно оревче во прав.Се меша и нанесува на лице, па по 15 минути се мие. Се нанесува потоа крем. Ја подобрува циркулацијата, делува против акни и […]

Препораки

Ставете евтин зачин во шолја млеко – спас за болното грло без да се труете со апчиња

Направете посебен напиток со цимет, за кога ве боли грло. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Препораки

Напиток со овој зачин го регулира шеќерот и топи сало

За да слабеете, топите сало, да го стабилизирате шеќерот во крвта и да бидете здрави, ви треба напиток со цимет. Ви требаат 1 јаболко, 1 стапче цимет или лажиче цимет во прав и 2 литри вода зовриена. Се Сече јаболкото на кришки и се додава цимет, па се става вода […]

Tips & Tricks

Ќе мириса цел дом, подобро од освежувач – ставете евтин зачин во вода и зовријте

Ако мака мачите со проветрување на просториите, тогаш имаме супер трик за вас. Ставете вода во тенџере да зоврие, па ставете малку цимет. Доволни се стапче или две цимет, па варете ги уште малку откако ќе зоврие водата. Миризбата ќе направи опасен мирис во целиот дом.   Повеќе на Готви.мк: […]