Tag: цимет

Tips & Tricks

Го нарекуваат „Зелена машина” – Топи сало како од шега, трансформација за 3 недели

Името му е моќно – „Зелена машина”, а навистина топи килограми како од шега. Лесно е за подготовка и има само три состојки во себе. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од […]

Десерти, Посно и веге

Се топи во уста: Посна пита од тиква и цимет

Посна пита од тиква и цимет која се топи во уста… Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш […]

Препораки

Лекува од сите болести и чисти од отрови – една шолја ваков чај и здрави сте како дрен

Овој чај помага во спречување на опасни инфекции, тумори, пијте го често.   Измешајте ги сите состојки и прелијте ги со 500 мл вода. Измешајте ги добро и пијте од ова два пати на ден. Најдобро е наутро. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Еве што пронајде Санитарниот инспекторат во сендвичарите на „7ца“ […]

Повеќе

Банана и цимет за подобар сон

Било да имате проблеми со неосоница или се будите среде ноќ, рецептот со банана и цимет ќе ви помогне да имате подобар квалитет и континуитет на спиење. Бнананата е богата со калиум и магнезиум (особено кората) кои ги опуштаат мускулите и помагаат при поспаност, додека циметот го регулира нивото на […]

Видео, Десерти

Миризбата од кујната ќе се рашири низ станот: Поховани јаболка со цимет

Нешто вкусно, деликатесно, со неодолива арома која се шири по станот. Поховани, вкусни јаболка со цимет.Ова е рецептот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: […]

Препораки

Патите од висок притисок? – зачин од 7 денари е спасот

Ако патите од висок крвен притисок, тогаш спасот за вас е во евтин зачин кој чини од 7 до 10 денари.Се работи за цимет. Циметот прави чуда за здравјето и е многу лековит иако е многу евтин. Делува превентивно на настанувањето на дијабетесот, а со своите својства и состојки го […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ноќно забрзување на метаболизмот: Ослободете се од маснотиите брзо и ефикасно

Магичната комбинација од мед и цимет го забрзува метаболизмот и помага при губење вишок килограми. Многумина во исхраната користат мед, кој е познат како здрава и лековита намирница, додека циметот е омилен зачин во многу десерти. Меѓутоа, се уште недоволно е позната магичната комбинација и нејзиното својство дека го забрзува […]

Видео, Препораки

Комбинацијата јаболко и цимет е фантастична – еве што се лекува

Направете си совршено здрава и вкусна комбинација од јаболко и цимет која лечи се и го забрзува и поттикнува метаболизмот.Видеото ќе ви покаже зошто е корисна и како се прави:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со […]

Главни јадења

Пилешко со цимет

Циметот има специфичен вкус и е еден од најароматичните зачини. Најчесто се употребува во колачи, но се става и во солени јадење. Во продолжение ви донесуваме рецепт за пилешко месо подготвено со цимет. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Видео, Десерти

ТОЛКУ ВКУСНО: Цимет ролнички

Направете совршен десерт со цимет. На каналот на Практична жена е ставен рецепт за вкусни и брзи цимет ролнички.Ви требаат малку состојки и малку труд.   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од […]