Tag: цигари

Tips & Tricks, Препораки

Оваа билка ја „убива“ желбата за цигари и благо

Сите знаеме дека пушењето е штетно по здравјето, но пушачите тешко се откажуваат од цигарите и покрај фактот дека тоа е лоша навика. Неодамнешните истражувања во Германија покажале дека една билка помага да се остави никотинот, алкохолот, а воедно ја убива и желбата за шеќер. Билката ги блокира сите сигнали […]

Препораки

Ако сте пушач со години, направете ја оваа смеса – Ќе ве исчисти од отрови

Ако сте пушач веќе години или децении, сигурно ги чувствувате негативните последици од оваа нездрава навика. Кашлањето, мачнината во грлото и белите дробови како и бронхитот се сигурно едни од нештата со кои се борите, особено за време на ладните денови. Постои рецепт кој може да стави мака на проблемот […]

Tips & Tricks

Ослободете се од мирисот на цигари во домот за секунда

Сите кои пушат знаат колку е непријатно кога треба некој да им дојде дома, а домот мириса на цигари. За да се решите од непријатниот мирис на чад, се што ви треба е мал трик. Ставете чинивче наполнето со вода и во него малку лук. Мирисот веднаш ќе исчезне. Чоко […]

Tips & Tricks

Изгасете ги цигарите еднаш засекогаш: Со оваа храна гарантирано ќе се откажете од порокот

Според една студија на Универзитет во Израел, пушачите кои консумираат повеќе омега 3 масни киселини пушеле во просек 10 посто помалку, а потоа како што јаделе омега 3 киселини веќе не ни имале потреба да пушат.Недостатокот на овие масни киселини инаку кај пушачите го поттикнува пушењето. Затоа јадете храна богата […]

Tips & Tricks, Видео

Кашлате од цигарите? – оваа смеса ќе ви помогне

Ако сте страсен пушач и не може да ги оставите цигарите иако се штетна и лоша навика, а многу кашлате, тогаш ова е решението да ја исчистите плуќата.Еве како да си направите трајно решение дома:   Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како […]

Повеќе

Колку пушачи има во Македонија? Еве која храна ќе помогне да се одвикнете од цигарите

Институтот за јавно здравје по повод Меѓународниот ден против пушењето (31 Мај) излезе со загрижувачка статистика: 46 проценти од жителите во Македонија се пушачи. Според Институтот, најголемите консументи на тутун се помеѓу 35 и 64 години. Но, како полесно да се откажете од пушењето со цел да го зачувате вашето […]

Tips & Tricks

СПАС ЗА ПУШАЧИТЕ: Природен еликсир за чистење на белите дробови

Ако сте пушач подолго од 5 години, сигурно чувствувате последици од оваа нездрава навика. Бронхитис, како и кашлање се сигурно нешто со што се борите. Но, постои рецепт кој може да ви ги олесни проблемите. Ѓумбирот ќе ви помогне да се ослободите од шлајмот. Кромидот и лукот имаат силни антиканцерогени […]

Tips & Tricks

СУПЕР ЕФИКАСНО РЕШЕНИЕ: Еве како да не ви смрди домот на цигари

Ако сте пушачи или имате пушачи во домот, ова е супер ефикасно решение како да не ви мирисаат просториите.Се што ви треба е само една нешто од кујната, а тоа е јаболков оцет. Сипете малку јаболков оцет по ќошевите на просторијата и секако проветрувајте. Лошиот мирис ќе стане минато. Повеќе […]

Tips & Tricks

Што се случува во вашиот организам кога ќе ги оставите цигарите?!

Ако размислувате да ги оставите цигарите, ќе ви дадеме 8 добри причини поради кои би требало тоа да го направите. Дознајте што се случува во вашиот организам по одредено време откако ќе ги оставите цигарите. По 20 минути: Се намалува бројот на отчукувања на срцето и крвниот притисок. По 12 […]

Tips & Tricks

Дали знаевте дека ЛИМОНОТ е поефикасен од никотински фластери за одвикнување од пушење?

Ако сте ја имале таа несреќа да станете зависни од цигари, сèуште постојат опции кои можат да ви помогнат. Повеќето достапни опции можат да бидат од корист, но тие често се полни со хемикалии и никотин. Наводно, откриен е природен трик кој може да биде ефикасен како и останатите производи. […]