Tag: цвеќе

Tips & Tricks

Ставете млеко во цвеќињата и растенијата – Цело лето нема да видите мака

Ако сакате цвеќињата да ви цветаат и на тераса и дома, се што треба е мал трик од кујната. Ставете шолја млеко во нив. Верувајте ќе има ефект и нема да венеат. Повеќе на Готви.мк:Чудо од раствор за цвеќињаДодајте лажиче од овој зачин во цвеќињата Смеса со која нема да […]

Tips & Tricks

Цвеќињата нема да овенат ни во зима – има лесен трик од кујната

Ако сакате вашите цвеќиња и растенија дома да ви бидат подолго свежи, искористете мал трик од кујната. Во водата со која ги полевате ставете малку шеќер и сол. Вака нема да венеат брзо и ќе стојат долго. Повеќе на Готви.мк: Чудо од раствор за цвеќиња Додајте лажиче од овој зачин […]

Препораки

Не ја фрлајте кората од банана – ситно исечете ја и решете голем проблем

Влезете во кујната, земете една банана и ситно исецкајте и ја кората. Ставете ја потоа сецканата кора во саксија, во земјата, па ќе видите дека цвеќињата ќе цветаат подобро. Таа е природно ѓубриво кое има многу калиум и шеќер и така помага. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Tips & Tricks

Бубачките ќе бегаат од цвеќето и нема да го јадат – спасете си го дворот со евтин трик

Талогот од кафе секогаш го фрламе, а со тоа правиме голема грешка. Имено, талогот може паметно да се искористи и тоа како пестицид. Ставете малку во земјата каде ви се билките и веќе нема да видите инсект на нив, па така нема да имате мака, нервози и растенијата да ви […]

Tips & Tricks

Ставете го ова на цвеќињата и нема да се исушат додека сте на одмор – штити и од инсекти

Сите домаќинки најмногу се грижат за својот двор, тераса и сите цвеќиња додека се на одмор, бидејќи мало невнимание и помала нега, тие веднаш овенуваат и макотрпната нега и работа изгледаат залудни. За да не мислите ова лето, ви треба само лажиче од овој зачин да ставите во саксиите додека […]

Tips & Tricks

За вашите цвеќиња да не ги напаѓаат бубачки – Има евтини трикови

Ако сакате да имате најубав двор оваа година, тогаш се што ви треба е еден мал трик кој не чини многу пари.Ако сакате да имате убава бавча, градина или тераса, се што ви треба е сода бикарбона, која се грижи за цвеќињата и делува на нив. Нема да морате да […]

Tips & Tricks

Вака цвеќето во вазна нема да ви овене брзо – Решението „лежи” во 20 денари

Ако вашите цвеќиња кои сте ги купиле или набрале, многу брзо ви венеат во вазна, наместо да стојат, да го красат домот и да шират опоен мирис, постои решение тоа да не е така.Имено, се што треба е во водата и вазата во која ќе го ставите букетот, да ставите […]

Tips & Tricks

Чини 7 денари а помага да не ви венеат цвеќињата – плус „брка” комарци и мравки

Секоја домаќинка се грижи секоја пролет и лето цвеќињата, дворот и градината, како и собните билки да и бидат расцветани, бујни и здрави.Тие се прекрасни и како декор, и по здравјето, а најголема мака со нив е тоа што често знаат брзо да овенат и да ни пропадне трудот, но […]

Tips & Tricks

Цвеќињата кои ги добивте за 8 март нема да ви овенат брзо – Евтина смеса од 3 состојки

Осми март или познат како Денот на жената, секогаш се одбележува со подароци или најчесто цвеќе кое им се дава на жените и девојките.Ако сакате да подарувате цвеќе или пак добивте цвеќе во саксија за празникот, тогаш ова е смеса со која тоа долго ќе трае и нема да се […]

Tips & Tricks, Видео

Чудо од раствор за цвеќиња – ќе растат како никогаш до сега

Ви требаат неколку намирници од кујната за вашите билки да растат како никогаш досега.Навистина корисно и оригинално: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: (ФОТО) Како на филм – Еве во кој скопски ресторан вечераа фудбалерите на Реал и Манчестер Роналдо во Скопје – Еве ги неговите омилени јадења и пијалоци (ВИДЕО) Роналдо слета […]