Tag: цвекло

Повеќе

Ако сакате да ослабнете, ова е вистинскиот рецепт за вас – Здрав сок кој ќе ви помогне да изгубите килограми

Цвеклото е познато по тоа што е богато со железо, а токму недостигот на железо нè прави поуморни.Во комбинација со јаболко и морков, оваа напивка одлично делува на мозокот бидејќи ја подобрува концентрацијата и меморијата и го „брише“ заморот од лицето. Покрај тоа, оваа напивка е одлична за сите кои […]

Салати

Цвекло и крушки: Рецепт за салата која помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните садови, го подобрува варењето, го намалува холестеролот

Ако сакате да изедете нешто навистина здраво, измешајте крушки и цвекло! Цвеклото е богато со минерали, помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните садови, додека крушките со минералите и витамините, содржат и многу билни влакна кои го подобруваат варењето. Покрај тоа, крушките содржат и многу пектин, кој го намалува холестеролот и […]

Салати

Хумус од цвекло – храна за црниот дроб

Иако намазот од цвекло можеби и не звучи претерано вкусно, кога ќе го пробате ќе се уверите во спротивното. Имено, цвеклото е зеленчук преполн со нутритивни својства преполни со влакна, антиоксиданси и супстанци кои се корисни за здравјето на црниот дроб. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО […]

Повеќе, Препораки

Пред спиење јадете од ова – Ќе имате рамен стомак

Доколку сакате рамен стомак, сигурно знаете колку е тешко да се симнат килограми во овој дел од телото. Сепак, и оваа критична зона може да се стопи со овој природен рецепт: Напомена: Важно е да внимавате на дневниот внес на калории, како и да практикувате умерени спортски активности помеѓу 30 […]

Препораки

Ако патите од висок притисок, пијте го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, како природен лек помага и за овој здравствен проблем.Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како течност или сок.Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање […]

Повеќе

Деликатесен сос со цвекло – Одличен прилог за секое јадење

Направете вкусен и необичен сос со цвекло. Ова е рецептот за сосот кој е идеален како додаток со секое јадење: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Руски гулаш со најкремаст сос Сочно месо во сос Црвен сос во шампињони Сочни шницли во сос од кромид Тартар сос Кременадли во ајвар […]

Предјадења, Салати

Цвекло со еден додаток – Највкусна салата или мезе

Салатата од цвекло е исклучително вкусна, а освен тоа е богата и со витамини, магнезиум, калциум, калиум и многу здруги здрави состојки. Во комбинација со лукот, кој исто така е познат по големите здравствени придобивки од неговото консумирање, ќе имате вкусна и здрава салата. Ова е рецептот: Повеќе рецепти на […]

Препораки

Лечи анемија, го чисти телото, храни срцето – овој зеленчук е лек

Цвеклото е моќен зеленчук, богат со витамини, вкусен и здрав. Помага да бидеме здрави, да имаме имунитет, младолик изглед, јака крв. Има многу витамини и малку калории, а се препорачува да се јаде често поради сите лековити својства. Го чисти телото од токсини, има многу антиоксиданси и влакна, а помага […]

Видео, Деликатеси

Цвекло во тегла – најдобриот вкус за зимата

Направете вкусно цвекло во тегла, едноставна подготовка, многу витамини и хранливи состојки. Ова ќе го направат и почетниците во правењето зимница. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како […]

Видео, Повеќе

Домашен сок од цвекло, моркови и лимон (ВИДЕО)

Сокот од цвекло е многу здрав, па топло ви го препорачуваме… Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула