Tag: храна

Tips & Tricks, Повеќе

Кујната е место за експерименти: Фламбирање на храна, како да се изведе без грешка

Фламбирање е кулинарски израз кој означува постапка во која се готово јадење или десерт се прелеваат со маснотијата или алкохол и потоа се палат.Фламбираното јадење е атрактивно, бидејќи често се спрема по кулинарски емисии или пак пред гости во ресторани. На овој начин се прават различни видови месо, десерти и […]

Препораки

Оваа храна ги остава докторите „без работа” – За здрава диета и превентива од болести

Бројни истражувања ширум светот потврдија дека виолетовата храна го штити срцето и целото здравје на телото. Намирниците како што се модриот патлиџан, црвената зелка, сливите, грозјето, боровинките, капините… ги намалуваат штетните и слободни радикали во телото, помагаат за превенција на многу видови рак, хипертензија, холестерол, срцеви заболувања и дијабетес. Исто […]

Повеќе

Велигденскиот пост е најтежок – Што не смееме да јадеме

Првата недела од велигденскиот пост кој е голем и тежок пост, се вика Чиста недела, а целта е прочистување на телото и душата. Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Тој е и телесен и духовен пост. Се пости на вода, освен во […]

Препораки

Немате многу време за козметички третмани? Јадете го ова за помладување на лицето

Живееме брз начин на живот, во стресно време, а постојано сме ограничени со некакви рокови. Ако сте растргнати меѓу семејството и обврските и немате време за себе, ви нудиме намирници кои доколку ги консумираат можат да влијаат за подмладување и освежување на вашата кожа. Јогуртот е богат со протеини, како […]

Препораки

Корисни совети: Што да се јаде, а што да се избегнува од страна на дијабетичарите

Дијабетичарите знаат колку е важно да се контролираа оваа болест, кој за жал денеска зема сè поголем замав. Ова се неколку корисни совети за исхраната за дијабетичарите: Кога станува збор за леб, се јаде најмногу едно парче или 50 грама, со секој оброк. Предност дајте му на црниот и интегралниот […]

Препораки

Јадете го ова за намалување на холестеролот – Еве како може да се обидете да го решите овој проблем

Ако имате проблеми со холестеролот, тогаш време е да смените нешто во исхраната. Исхраната при овој проблем подразбира помал внес на намирници кои имаат масти, а од друга страна зголемена консумација на овошје и зеленчук, како и јаткасти плодови. Сепак, не треба да се занемари и фактот дека при недостаток […]

Препораки

Уморни сте, но не можете да заспиете? Оваа храна никако не ја јадете навечер

Уморни сте, но не спиете добро или ви треба време додека заспиете? Тогаш решението може да биде во кујната. Многу истражувањата потврдуваат дека за да функционирате преку ден потребно е да имате мирен сон, а во тоа помагаат многу намирници. Што да јадеме за добар сон: Одредени намирници богати јаглехидрати, […]

Препораки

Овие намирници ве држат сити – Сојузници во борбата со килограмите

Ако сакате да бидете фит, да намалите килограми и да бидете во топ форма, покрај напорното вежбање, треба да внимавате и што јадете. Наместо да се откажете од омилената храна, јадете ги правите намирници и топете килограми. Меѓу намирниците кои ве прават сити, не дебелеат и се вкусни, спаѓаат следниве: […]

Повеќе, Препораки

Храна за концентрација – Ако работите многу или студирате

Ако сакате да имате подобра концентрација, треба да внимавате на навиките, да промените многу нешта, меѓу кои и исхраната. На концентрацијата негативно делуваат: Масна храна Физичка неактивност Нездрава и брза храна Стрес За да ја подобрите концентрацијата треба да внимавате на ова: Хранете се рамномерно и здраво Јадете храна богата […]

Повеќе, Препораки

Уморни сте по празниците? Јадете го ова за да имате енергија за работниот ден

Ако сте под стрес, се чувствувате уморни или омалаксани постојано или чувствувате дека ви фали енергија, тогаш можеби треба да смените нешто во исхраната. За енергија ви препорачуваме да јадете говедско и пилешко месо, бадеми и овесни снегулки. Исто така, треба да внесувате неколку варени јајца неделно и повеќе спанаќ. […]