Tag: храна

Препораки

Оваа храна е чувар на здравјето: Го штити срцето, лекува анемија и депресија

Црвената храна е вистински чувар на здравјето, лекува се и помага за многу состојби на телото.Во последно време врдноста на храната не се мери само по витамините, туку и по бојата, а несомнено црвената храна е една од најздравите. Црвената боја помага за подобра циркулација, за јакнење на мускулите, за […]

Препораки

Внимавајте со храната: Болниците полни секоја година, колку јајца смееме да јадеме

Секоја година болниците се полнат за празникот велигден, по големиот и тежок пост кој трае цели 40. дена.Сите кои постеле едвај чекаат да вкусат јајца и масна храна, а најчесто и се случува да се прејадат и да си создадат здравствен проблем. Особено треба да се внимава со јајцата кои […]

Препораки

Храната е клучот за избегнување болести – хранете се вака

Храната е многу важна за здравјето, па треба да внимаваме секогаш да јадеме што е можно поздрава храна.Храната е клучот за да се одбраниме од многу вируси, настинки, болести и инфекции, а затоа треба д ајадеме вака: Ручекот и вечерата треба да се богати со витамин Е, го има во […]

Салати

Салата со мортадела и варени јајца – Идеална за да не фрлате храна по Велигден

Салата готова за 25 минути која навистина е совршена, лесна и брза.Ова е рецептот:       Повеќе Готви.мк рецепти: Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Tips & Tricks

Трик за храната да не ви загори никогаш повеќе – Делува и на старите тави

Никој не сака кога храната ќе загори, и иако денес има посебни тави, сепак се случува некогаш да згрешиме.Сепак, ако немате соодветна тава, готвачите и експерти советуваат температура од 160 степени како идеална. На шпорет треба да се стави чиста тава без масло и маргарин, а кога мислите дека е […]

Tips & Tricks

И замрзнатата храна има рок – Колку долго може да стои во ладилник?

Речиси сите намирници се чуваат во ладилник, таму се безбедни за користење и по долго време, но сепак има временски период во кој може да стојат намирниците дури и во ладилникот.Храната треба да се замрзнува кога е најсвежа, но некои намирници не се замрзнуваат добро како јајца и компир. Течностите […]

Tips & Tricks, Повеќе

Кујната е место за експерименти: Фламбирање на храна, како да се изведе без грешка

Фламбирање е кулинарски израз кој означува постапка во која се готово јадење или десерт се прелеваат со маснотијата или алкохол и потоа се палат.Фламбираното јадење е атрактивно, бидејќи често се спрема по кулинарски емисии или пак пред гости во ресторани. На овој начин се прават различни видови месо, десерти и […]

Препораки

Оваа храна ги остава докторите „без работа” – За здрава диета и превентива од болести

Бројни истражувања ширум светот потврдија дека виолетовата храна го штити срцето и целото здравје на телото. Намирниците како што се модриот патлиџан, црвената зелка, сливите, грозјето, боровинките, капините… ги намалуваат штетните и слободни радикали во телото, помагаат за превенција на многу видови рак, хипертензија, холестерол, срцеви заболувања и дијабетес. Исто […]

Повеќе

Велигденскиот пост е најтежок – Што не смееме да јадеме

Првата недела од велигденскиот пост кој е голем и тежок пост, се вика Чиста недела, а целта е прочистување на телото и душата. Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Тој е и телесен и духовен пост. Се пости на вода, освен во […]

Препораки

Немате многу време за козметички третмани? Јадете го ова за помладување на лицето

Живееме брз начин на живот, во стресно време, а постојано сме ограничени со некакви рокови. Ако сте растргнати меѓу семејството и обврските и немате време за себе, ви нудиме намирници кои доколку ги консумираат можат да влијаат за подмладување и освежување на вашата кожа. Јогуртот е богат со протеини, како […]