Tag: храна

Главни јадења

Не знаете што да зготвите? Еве одлична идеја за ручек – подгответе полнети пиперки на брз и фин начин.

Пиперките исчистете ги од семки. Во сад ставете месо и по ред додадете ги сите состојки и добро измешајте. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје Веднаш тркнете во маркет да купите ананас Тие се најздравото овошје – сигурно не […]

Десерти

ГОТОВ ЗА МИНУТА: Еве како да направите вкусен чоколаден колач БЕЗ ШЕЌЕР

Вкусен десерт кој брзо се подготвува… На здравје! Прочитај повеќе рецепти за десерти на Gotvi.mk: Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем Седумдневна диета со вашата омилена храна Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, […]

Главни јадења, Деликатеси

Палачинки како главно јадење? Оваа комбинација е непогрешлива!

Сите знаат да подготват палачинки, а со малку имагинација, тие можат да станат и сјајно главно јадење. Варијации на темата има многу: полнете ги со шунка и кашкавал, зеленчук, свежо сирење… Се зависи од вашите желби или пак состојките кои ви се на располагање. Направете палачинки од 2 до 3 […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Девет корисни совети како да употребите алуминиумска фолија

Во кујна сигурно имате алуминиумска фолија. Освен за покривање на остатоците од храната, ви пренесуваме девет начини како да ја искористите фолијата. Ова е креативно, а ќе ви биде од помош, сигурни сме… Погледнете: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна […]

Повеќе

Науката потврди: Во авион храната нема ист вкус!

Јадењето на 10.000 метри и повеќе височина додека патувате со авион нема ист вкус. Ова особено важи за многу зачинетата и вкусна храна. Причината лежи во промената во рецепторите за мирис и вкус кај патниците – покажаа истражувањата. Поради висината и различниот притисок кој се јавува на висините каде лета авионот, […]

Tips & Tricks, Препораки

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Едно од најдискутираните теми е кои се првите и најважни намирници со кои треба да почнат да се хранат бебињата и децата кога за тоа ќе дојде време. Каналот „Howcast“ ја објавија нивната топ 10 листа. Дали се согласувате? Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео) […]

Повеќе

ВИДЕО: Дали препишувањето на рецепти оди во минатото? 3Д печатена храна

За предностите и слабостите на 3Д печатачите кои изминатите години станаа многу поевтини, а со самото тоа и многу популарни и користени за изработка на секакви предмети во 3Д формат. Дали конечно дојде трендот и кај храната или и понатаму ќе ги препишуваме рецептите? Погледнете во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Со што се хранат црвените аквариумски пирани?

Додека траат испитувањата за новиот тип на риба изваден од Дојранското езеро за кој се претпоставува дека станува збор за аквариумска пирана, ние ви пренесуваме со што се хранат овие црвени пирани. Црвените пирани (Pygocentrus nattereri) потекнуваат и во најголем број ги има во Јужна Америка, во дел од реката Амазон. […]

Препораки

Клучот за јак имунитет и здравје на организмот

Со денешното темпо на живот, многу е тешко да постигнеме се, да сме успешни на сите полиња, да имаме време за себе, да одмориме и здраво да се храниме. За да бидете здрави и да имате јак имунитет, потребно е да внесувате многу цинк во организмот.Цинкот е важен за нормален […]

Забава

ФОТО: Сексапилната Меган Саша во провокативни изданија

Меган Саша е една од најпровокативните и најсекскипилните девојки на социјалните медиуми. Таа на Инстаграм објавува провокативни фотографии, но и фото од нејзината омилена храна. Во описот на Инстаграм, Меган, меѓу другото, се опишува себе си како љубителка на храната. #photoshooting #photomariogotti#playboy#playmate #playmateMeganSlovakia#provocativewoman # A photo posted by Meghan_Alexandra_Kostovic (@meghan_sasha_kostovic) […]