Tag: храна

Tips & Tricks, Препораки

18 навики поради кои се дебелееме

Ако сè уште внесувате многу малку храна во организмот, се изгладнувате или пак ги сметате внесените калории, ќе мора да ве разочараме – оваа идеја за намалување на тежината која потекнува од пред неколку децении, со текот на времето се докажа неточна. Во продолжение пронајдете ги своите најчести навики кои […]

Главни јадења

Пилешко со кокосово млеко и кари

За љубителите на егзотични вкусови – пилешко со кари и кокос. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно […]

Препораки

Ве мачи стомакот и надуени сте по секој оброк – Никако не го јадете и пијте ова

Ако ве мачи желудочна киселина, имате гасови, болки и тегоби и чувствувате надуеност по јадењето, тогаш треба да обрнете внимание и да водите поздрав начин на живот. Јадете здрава и лесна, наместо тешка, масна и обилна храна. Избегнувајте и кофеин, алкохол и цигари, како и бел шеќер. Пијте јогурт или […]

Препораки

Избегнувајте ги овие намирници ако имате проблеми со штитната жлезда – Прават полошо

Во 21. век за жал се зголемува бројот на различни епидемии и болести, а постојат многу причини за нив. Меѓу нив е и нередовниот начин на исхрана и нездравиот живот. Голем проблем на телото може да прави направилната работа на штитната жлезда, а дел од луѓето го имаат овој здравствен […]

Препораки

Што да јадеме кога имаме главоболка? Храната е лек

Кога имаме главоболка сме раздразливи и чувствителни, па понекогаш ни се губи и апетитот. Сепак, постојат и природни решенија за главоболка, а ова се само дел од нив. Ако ве боли главата јадете компир. Тој е богат со калиум, односно во 100 гр компир има 421 мг калиум, а тој […]

Препораки

Оваа храна никако не ја јадете доколку имате проблеми со желудникот

Ако имате проблем со желудникот, често чувствувате болка или надуеност, одреден тип на храна никако не треба да консумирате. Дополнително, се препорачува да не пушите цигари, да не пиете кафе и да не консумирате алкохол. Исто така, треба да одбегнувате големи количини сол и шеќер кои може да предизвикаат дополнително […]

Повеќе, Препораки

Денови на италијанска кујна со светски познатата готвачка Катерина Чераудо

Израсната на семејната фарма со традиција од 16-тиот век, опкружена со винови насади и маслинови градини, дипломиран енолог на Универзитетот во Пиза и искуство во ресторани и со 3 Мишелински ѕвезди: Катерина Чераудо, денес еден од најсовремените и најинвентивните готвачи на Јужна Италија, ќе биде ексклузивен гостин на Деновите на […]

Tips & Tricks

Се будите уморни наутро? Ова е грешката која ја правиме пред легнување

Ако сте биле уморни во текот на целиот ден и едвај сте чекале да чукне часот за да одите на спиење, а потоа не можете да заспиете или спиете немирно, тогаш сигурно ќе се разбудите повторно уморни. Најчесто клучот, проблемот, но и решението се во храната која ја јадеме пред […]

Повеќе

Малку јадете а се дебелеете? Тоа може да укажува на здравствен проблем, направете го ова

Овие симптоми можат да ви укажат дека метаболизмот не ви функционира добро, особено ако ве мачат подолг период. Ако сте хронично уморни, подолг период, тоа е аларм за слаб и спор метаболизам, бидејќи храната телото не може брзо да ја претвори во енергија. Ако кожата и косата ви станаа суви […]

Tips & Tricks, Повеќе

Блендерот е полн со остатоци од храна – Со еден трик сè ќе се исчисти

Многу семејства користат блендер, а познато е дека колку и да се пере, сепак остануваат некои тврдокорни наслаги од храна во него. Читатели на Готви.мк ни откриваат супер брз и ефикасен трик како да го исчистите блендерот темелно, без да остане ништо во него. Потребно е во блендерот да ставите […]