Tag: храна

Препораки

Ставете 40 суви смокви во тегла – Лек за цело тело

Направете си домашен лек за да пукате од здравје, со помош на суво смокви и маслиново масло. Земете 40 смокви и ставете ги во стаклена тегла, прелијте со маслиново масло. Оставете на ладно и темно 40 дена. Потоа земајте една смоква на ден. Се зема на празен стомак, наутро. Помагаат […]

Препораки

Не можете да се откажете од цигари? – Овие намирници го чистат телото

Пушењето е навика која е штетна и од која тешко се откажуваме, но помагаат неколку намирници од кујната, за да го исчистите телото. Треба да внесувате што повеќе здрави намирници, а тука е прв зелениот чај кој го чисти телото, воедно е супер како течност во телото. Помагаат и морковите […]

Препораки

Никако не чувајте храна во пластика – Многу е штетно

Пластиката ја има насекаде, а ние често користиме пластични садови за чување храна, но многу се штетни. Пластиката има состојки кои се повлекуваат од производство и продажба, ниедна пластика не е тотално безбедна, а може да предизвика и здравствени проблеми. Самите хемикалии и пестициди делуваат и на дебелеењето. Затоа користете […]

Препораки

Внимавајте за Нова Годинa – Болниците се полни секоја година

 За време на Нова Година и претстојните празници знаеме да претераме со сарми, салати, месо, десерти други калорични јадење, но и пиење, но треба многу да внимаваме, бидејќи не ретко болниците се полнат за празниците. Не јадете многу, јадете умерено и не претерувајте со пиењето. Купувајте од проверени места. Прочитај […]

Препораки

Не фрлајте храна по празниците – Вака подолго ќе траат колачите, куглоф и штрудлите

Сите сакаме богата трпеза за Нова Година и Божиќ, празниците во најубавиот период од годината, а потоа голем дел од храната фрламе. Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време: Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа чувајте ги во херметички […]

Препораки

Храна која ја враќа енергијата

Ако се чувствувате уморни или омалаксани постојано или чувствувате дека ви фали енергија, тогаш можеби треба да смените нешто во исхраната.Ви препорачуваме да јадете говедско и пилешко месо, бадеми и овесни снегулки, варени јајца, спанаќ. Ќе ви ја подигнат енергијата. Избегнувајте масна и брза храна.   Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Откажете се од цигарите – Оваа храна помага во тоа

Според една студија на Универзитет во Израел, пушачите кои консумираат повеќе омега 3 масни киселини пушеле во просек 10 посто помалку, а потоа како што јаделе омега 3 киселини веќе не ни имале потреба да пушат. Затоа јадете лосос,  скуша, семки од сончоглед, спанаќ, ќељ, зелено овошје, грав, млеко, маслиново […]

Tips & Tricks

Даската за сечење нема да мрда – Трик за да нема истурена храна и нервози во кујна

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга.Вака ќе се спасите од нервози, сечење и истурање храна. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Препораки

Храната е многу важна за млекото кај доилките – Јадете го ова секојдневно

Храната е многу важна за телото, а особено за доилките. Многу жени се соочуваат со недостаток на млеко, а тука голема улога има и храната. Зеленчукот и овошјето се многу важни за овој проблем, па се препорачува внес на банани, кои со масната структура помагаат за млекото да е густо. […]

Повеќе

Дијабетесот е опасна состојба – Ова овошје јадете го без грижа на совест

Дијабетесот е состојба која му штети на телото, но сепак не треба да се откажете од се. Важно е правилно да се бира овошје. Се бира она кое има мал гликемиски индекс и има витамини и минерали, како и влакна во себе. Тоа се овошја со гликемиски индекс од 55 […]