Tag: храна

Повеќе

Спречете го опаѓањето на косата во есен – најважна е исхраната, правете го ова

За есенското паѓање на косата постојат начини со кои може да се успори или запре, а освен животот без стрес, рекреацијата, здравиот живот и спорт, важна е и исхраната. Јасно е дека и косата се храни. Додајте и го потребното, витамини, протеини и минерали. Јадете риба, млеко, млечни производи и […]

Препораки

Не јадете ги по 19 часот – храна која создава гасови, подуеност и несоница, а и дебелее

Постои храна која не треба да ја јадете по 19 часот, а тоа се масна и тешка храна, полна калории и тешка за стомакот. Избегнувајте пржена храна, бидејќи го дуе стомакот, дебелее и создава несоница. Не јадете ни црвено месо, а ни зачинета храна. Не јадете ни тесто и тестенини. […]

Tips & Tricks

Оваа храна создава непријатен мирис на телото и потта – избегнувајте ја кога треба да одите некаде

Ако често обилно се потите и има непријатен мирис, треба освен дезодоранси, да обратите внимание на исхраната. Намалете со алкохолот, особено текила бидејќи таа во телото се претвара во ацетат. Намалете и со зелка, брокула и прокељ кои даваат лош мирис. Зачинетата храна  и шпарглата исто така треба да се […]

Препораки

Спречува срцев удар и ги опушта мускулите: Магнезиумот е важен, овие намирници се полни со него

Недостатокот на магнезиум во телото, неопходен за коските и мускулите, може наместо со лекови и апчиња, да го надоместите и со храна. Делува за крвните садови, намалување холестерол, за намалување крвен притисок, за мускулите и спречува срцев удар. Во вашето мени внесете намирници богати со магнезиум: Спанаќ Ориз Темно чоколадо […]

Повеќе

Храна за либидо кај мажите и жените

Не е тајна дека храната многу влијае на либидото кај мажите и кај жените, а оваа храна прави жените и мажите да си ги разбудат страстите и е природен афродизијак. Тука се бананите кои ги има секаде по достапна цена. Тие имаат важни состојки за производство на тестостерон. Тука се […]

Препораки

Оваа храна го продолжува животот – спречува и болести на срцето

Рибата е многу здрава и се препорачува да се јаде често. Според најновите истражувања на Харвард, рибата и нејзиното често консумирање го продолжуваат животниот век на човекот. Старите лица со повисоко ниво омега 3 живеат подолго, покажало истражувањето, а познато е дека рибите изобилуваат со него. Се намалува и ризикот […]

Tips & Tricks

Избркајте ги осите од храната – ќе јадете на раат со овој трик

Ако сакате да седнете и да јадете без да ви се плеткаат оси до вас, се што ви треба е верувале или не, пиво. Верувајте тие ќе се навртат на пивото, а не на храната. Исто така, ова е супер трик за кога правите скара, па ставете си чаша пиво […]

Препораки

Не го јадете ова ако примате терапија за холестерол – многу е опасно, доведува до удар

Лицата кои се под терапија за повисок холестерол, треба особено да внимаваат каква храна јадат и колку јадат. Нутриционистите советуваат дека кога нивото на холестерол достигнува загрижувачки вредности, лекарот ви дава лекови, но иако најчесто се вели да јадете се, тоа е грешка. Се смета дека треба да се придржувате […]

Препораки

Ова се првите симптоми дека ви фали магнезиум – еве зошто е важен за телото

Магнезиумот во нашето тело е директно одговорен за нашите коски, и е најранлив микроелемент, кој лесно се разградува, но во последните 100 години според исражувањата, внесуваме се помалку магнезиум во телото. Потребни се околу 300 милиграми на ден, но стресот, брзото темпо, брзата храна, не ни дозволуваат да го внесеме. […]

Tips & Tricks

Не е ни сода, ни оцет: Вака ќе го дезинфицирате цел стан за малку пари

Сите знаеме колку е добар и корисен хидрогенот за рани и нивна дезинфекција, но малкумина знаат колку помага за одржување на куќата, особено кујната. Трипроцентниот хидроген пероксид помага за чситење на лавабото, подобро од оцет или сода. Само испрскајте и ќе се дезинфицира и ќе блеска.Вака може да го исчистите […]