Tag: фолија

Tips & Tricks

Ставете три топчиња од фолија во машината за алишта и вклучете ја – ќе се случи ова

Фолијата помага за многу кујнски трикови и ни ја олеснува работата, а помага и за вашата машина за алишта и алиштата. Имено, ви треба само топче направено од алиминиумска фолија, која ја има во секое домаќинство. Таа го намалува електрицитетот и го зголемува дејството на детергентот за алишта, па затоа […]

Главни јадења

Вкус кој ќе ве воодушеви: Батаци во фолија

Едноставен, а вкусен ручек – батаци во фолија. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Tips & Tricks

Фолијата не е само за во кујна: Трикови кои ќе ви ги решат главоболките додека сте на одмор

Фолијата има голема намена во кујната и секојдневието, помага и може да се искористи за многу трикови и многу полезни нешта кои ни создаваат најчесто главоболки. Имено, може да ви послужи и кога одите на одмор и да ви ги намали маките. Ако сакате да го заштитите несесерот за шминка […]

Tips & Tricks

Скоро никогаш не го читаме упатството: Фолијата е корисна, но вака може да направи штета

Сите знаеме колку е фолијата корисна, но она што е сигурно е дека не го читате упатството кога ја купувате.Алуминиумската фолија има правила на користење, бидејќи во одредени случаи може да доведе до штети. Најопасна идеја е да се стави на дното на рерната, бидејќи може да се залепи и […]

Tips & Tricks

Фолијата не е само за во кујна: Трикови кои ќе ви користат и за летниот одмор

Фолијата има широка намена во кујната и навистина многу е корисна и помага.Со помош на фолијата не само што може да ја заштитите храната од сушење, туку и можете да спречите вашите фарби да се исушат, така што се замотува фарбата и четката со фолија. Ако не можете да отворите […]

Tips & Tricks

Спасете се од здодевните мушички дома – Има лесен и брз трик

Ако сакате да се спасите од здодевните мушички дома, тогаш се што ви треба е едноставна замка со помош на фолија.Ставете исечено овошје во чаша, прекријте ја чашата со фолија, а на неа направете мали дупки, сосема минијатурни. Со слаткиот мирис од овошјето кој ги привлекува мушичките ќе паднат во […]

Главни јадења

Компири печени во фолија – ручек со неодолив шмек

Направете печени компири во рерна со вегета. Тоа што се цели дава посебен шмек.     Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од […]

Tips & Tricks

Забележавте дека јајцата биле скршени – не ги фрлајте, има лесен трик

Ако откако сте купиле јајца сте забележале дека некое е пукнато, не мора да го фрлате, туку пости трик да го спасите и да го зготвите.Ставете го во алуминиумска фолија, па чувајте го така во ладилникот. На овој  начин нема да се расипе. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички […]

Видео, Повеќе

Видео: Замотајте ги јајцата во фолија па ставете ги во боја – најсподелуваната идеја за Велигден

Постојат повеќе начини да добиете прекрасни и шарени јајца за Велигден, за кои сите ќе ви љубоморат.Земете фолија, завиткајте ги јајцата, па ставете ги во боја да се варат. Вака, тие ќе добијат супер ефект или мраморно јајце. Погледнете го видео рецептот: Повеќе рецепти на Gotvi.mk:   ВИДЕО: Дали досега погрешно […]

Повеќе

Земете фолија и акрилни бои – Весели велигденски јајца

За да имате совршени јајца за Велигден се што ви треба е парче фолија и акрилни бои.Имено, земете парче фолија, доволно големо за да го покрие јајцето, па ставете акрилна боја рамномерно на фолијата. Ставете ја внимателно фолијата на јајцата кои однапред ќе ги сварите. Тргнете ја фолијата по неколку […]