Tag: труење

Препораки

Клиниката за токсикологија полна секоја Нова Година – Внимавајте за празниците

За време на Нова Година и претстојните празници знаеме да претераме со сарми, салати, месо, десерти други калорични јадење, но и пиење. Со оглед на тоа дека секоја година Клиниката за токсикологија се полни со граѓани кои претерале со јадење или пиење, па затоа е потребно е многу да внимаваме […]

Препораки

Месото се чува најмногу 3, а сармата 4 дена – Внимателно со храната за празниците

Доаѓаат Нова Година и Божиќ, градот е веќе украсен, еуфоријата почна. За секое семејство најважно е да биде заедно во овие денови, но и да блесне трпезата. Сепак, најголемата „опасност“ која демне за празниците е рокот на храната, бидејќи понекогаш може да бидеме невнимателни, па да ја консумираме подолг период […]

Повеќе, Препораки

Ново: Труење со храна

Труењето со храна е особено честа појава во летните месеци, бидејќи високите температури придонесуваат за полесно и побрзо развивање на микроорганизмите во храната. Во македонија имаше неколку случаи со труење од храна кои добија го лемо медиумско внимание. Тимот на Gotvi.mk би сакал да ве потсети на една основна, но […]

Tips & Tricks

Никотинот го убива телото – исчистете се со овие намирници

Овие намирници го чистат телото од никотин. Евтини се, ги има во исте маркети и се вкусни.ЗЕЛЕН ЧАЈ Со пушењето телото губи течности во организмот и доаѓа во состојба на дехидрација. Зелениот чај помага телото да се исчисти. КИВИ И ЛИМОН Кивите и лимонот помагаат телото да се избори со […]

Препораки

ВАЖНО: Што значат бројките на тетрапак пакувањата?

Сигурно додека пазарите во најблискиот маркет сте забележале дека има бројчиња на тетрапак пакувањата. Во некои земји бројките се од 1 до 5, во други од 1 до 6. Овие бројки покажуваат колку пати е рециклирана содржината во тетрапакот. Според одредени законски прописи, млекото со одминат рок се враќа на […]