Tag: трик

Tips & Tricks, Видео

Искусен земјоделец откри: Како да ја одберете најблагата и највкусната лубеница

Дојде летото, а со него и вкусните и сочни лубеници. Но, секогаш останува прашањето како да се одберат највкусните и најсвежите лубеници?Побарајте жолта боја – жолта дамка на местото каде што лубеницата одмора на земја. Зрелата лубеница секогаш има жолти, а никогаш бели дамки. Разликувајте „женска“ од „машка“ лубеница – […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Не мора да се мачите и да превртувате – вака се прави кајгана

Направете ја највкусната кајгана без да ја превртувате, да ви се кине, и да ве мачи. Се што треба е да ја пржите на путер и да ја разлеете со лажицата. Ова е посѕтапката за совршена кајгана: Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем […]

Tips & Tricks

Наместо омекнувач користете го ова – три пати поевтино, отстранува дамки и непријатни миризби

За вашата облека да биде кристално бела и да има свеж мирис, не мора да користите скапи детергенти и омекнувачи, кои се полни со хемикалии. Најдобар додаток во перењето на алишта може да ви биде алкхолниот оцет.Ова се причините зошто алкхолниот оцет треба да стане ваш главен додаток во перењето […]

Tips & Tricks, Видео

НЕМА ВЕЌЕ ДА ГИ ФРЛАТЕ: Олеснете си го животот со пластични шишиња

Наместо да ги фрлате, можете со неколку лесни трикови да си го олесните животот со помош на пластични шишиња.Погледнете го видеото и се ќе ви стане јасно:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење Едноставен трик со кој […]

Tips & Tricks, Видео

Стави компир под очите – го реши најголемиот проблем

Со компир може да направите темните кругови под очите да исчезнат. Еве како делува: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите […]

Tips & Tricks, Видео

Како до бикини тело за еден месец? – еве што треба да правите

За летото сите сакаме да сме фит, па еве како за само еден месец да изгубите килограми и да го затегнете телото.Ова е се што ви треба: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги […]

Tips & Tricks, Видео

Решете го нередот во кујната – генијален трик за чиста кујна

За да нема неред во кујната, еве како да ги организирате ќесите кои прават неред и зафаќаат простор. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ФОТО: Се реновира поранешниот ресторан на МекДоналдс во Центар Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно […]

Tips & Tricks

Измешајте ги овие состојки во сад – никогаш нема да видите прашина дома

 Ако сакате да ви блеска мебелот и да немате прашина дома, се што ви треба се три состојки од кујната.     Добро се мешаат состојките и се нанесуваат на памучна крпа, па се чисти со неа. Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Tips & Tricks, Видео

Трик од кујната: Со ова комарец нема да ве касне цело лето

Ако го внесувате овој витамин, комарците нема да ве каснат цело лето. Здодевните комарци ќе исчезнат и нема да имате отоци и црвенило, како и непријатно чувство на чешање, само ако користите витамин Б1. Го има во зелените овошје и зеленчук, зелка, спанаќ, грашок, сончоглед, кељ… Повеќе на Готви.мк: Топ […]

Tips & Tricks

Решете се од пеги, дамки и акни на лицето – природен лек од две состојки

Направете смеса од само две состојки која ќе ви помогне да се решите со проблемите на кожата.Хиперпигментација е состојба во која на кожата се појавуваат пеги, темни подрачја, поради големо количество меланин. Изложеноста на сонце, бременоста и одредени болести, трауми или староста може меланинот односно темниот пигмент на кожата да […]