Tag: трик

Tips & Tricks

Не можете да престанете да икате? – влезете во кујната, земете го ова и ќе запрете

Сите знаеме колку е мачно икањето, а иако сите кога икаме пиеме вода, постои и друг трик за веднаш за секунда да престанете со лошата навика.Ставете во уста лажичка или две шеќер, бидејќи гранулите во него го стимулираат нервот кој го предизвикува икањето, односно нервот кој поттикнува контракции на дијафрагмата. […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Отстранете ги семките од лубеница за 2 секунди

Во овие врели денови, лубениците се вистинско освежување зарем не? Повеќето луѓе ги сакаат, но она што никој не го сака се семките во нив. Треба да ги отстраниме, а тоа ни одзема време и ни го уништува уживањето. Тоа повеќе не е проблем, а еве и зошто. Ви претставуваме […]

Tips & Tricks

Ако ја исековте лубеницата -вака чувајте ја во ладилник за да не скисели

Ако стеја исекле лубеницата која сте ја купиле да се разладите од горештините, тогаш треба да знаете неколку трикови за тоа како да го сочувате вкусот. Завиткајте го исеченото парче во фолија, така нема да апсорбира мирис од другите намирници од фрижидерот. Таа треба да се изеде за 3-4 дена […]

Tips & Tricks

Изгасете ги цигарите еднаш засекогаш: Со оваа храна гарантирано ќе се откажете од порокот

Според една студија на Универзитет во Израел, пушачите кои консумираат повеќе омега 3 масни киселини пушеле во просек 10 посто помалку, а потоа како што јаделе омега 3 киселини веќе не ни имале потреба да пушат.Недостатокот на овие масни киселини инаку кај пушачите го поттикнува пушењето. Затоа јадете храна богата […]

Tips & Tricks

Ако ви се лоши, гади или повраќа каснете го ова – за секунда ќе ви биде подобро

Ако имате потешкотии, ви е лошо, ви се гади или имате нагони за повраќање, имаме природно решение од кујната.Експертите се јасни, земете една маслинка и ставете ја во уста. Маслинките ќе ги запрата гадењето, вртоглавиците и други тегоби, со супстанците во нив кои ја сушат устата. Ова е корисно и […]

Tips & Tricks

Измешајте сол и шеќер пред спиење – до следното утро ќе бидете како нови

Ако сакате да бидете наспани, полни со енергија и расположени, познатиот американски научник Мет Стоун вели земете шеќер и сол пред спиење.Шеќерот е батерија за клетките, дава енергија, а пак солта помага за стресот, расположението и за лесно заспивање. Измешајте ги така што соодносот да е меѓу солта и шеќерот […]

Tips & Tricks

Никогаш не ја фрлајте водата во која варите компир – Еве каде ќе ви користи

На секоја домаќинка колку години и да е во кујна, колку и да е искусна и е потребна помош или некој нов совет и трик. Малкумина знаат, но водата во која се варат компирите или тестенините е златна и има многу корисни и хранливи материи. Наместо да ја фрлите, со […]

Tips & Tricks

Ја пресоливте супата или чорбата? Ставете парче од ова во неа, солта ќе исчезне

Сите знаеме дека понекогаш може да сме преморени, или да се заборавиме во работата, па да се занесеме и да го пресолиме јадењето. Имено, ако сте ја пресолиле супата, ставете во неа парче компир да се свари, и парчето ќе ја собере сета сол во себе. Повеќе видеа со кулинарски […]

Tips & Tricks, Препораки

Мали тајни, голема помош: За овие совети во кујната не сте чуле, а толку се ефикасни

Домаќинки откриваат совети за кујната кои многу помагаат, а не сме ги чуле до сега: Ако сакате да го продолжите рокот на траење на млекото, во тетрапакот ставете малку сол. За да не мирисаат на пластика сите пластични садови, пред да ги ставите во фрижидер ставете малку сол. За да […]

Tips & Tricks

Поделотворно од јогурт: Измачкајте го ова на изгорениците од сонце – болката ќе исчезне

Сите знаеме дека јогуртот и киселото млеко помагаат за изгореници од сонце, но има лек кој е помоќен од тоа, а доаѓа од кујната. Се работи за јаболковиот оцет чии витамини и минерали имаат благотворно дејство на опекотините. Киселинатра во оцетот ја ублажува болката и чешањето, како и црвенилото, но […]