Tag: трик

Meat

Ако ви загори сокот од месото – спасете го со еден потег

Сите го сакаме сокот кој го пушта сочно печено месо, а ако се случи да загори малку и да има горчлив вкус, има надеж дека ќе се спаси. Се вади месото од тавата, се става коцка супа и неколку лажици вино, а сокот се фрла. Потоа е става месото во […]

Tips & Tricks

Компирот испечен со лушпа брзо ќе омекне вака – има лесен трик

Компирот со лушпа многу побрзо ќе омекне, ако пред да го приготвите го оставите десет минути во врела вода. Така ќе биде и крцкав горе, и мек како душа внатре, па нема да имате мака. Ова е супер трик и делува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди компири од рерна Мусака со […]

Tips & Tricks

Отстранете ги етикетите од садовите без рибање – има лесен трик, сами паѓаат

Верувале или не, етикетите на садовите дома ќе ги извадите лесно и брзо со помош на фен. Топлиот воздух од вклучениот фен ќе направи да попуштат налепниците, и да се тргнат без мака и рибање, кога потоа ќе пуштите вода. Веќе нема да ви пукаат ноктите. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе одвоите белка од жолчка – трик за тазе домаќинки

Ако сакате лесно да одвоите белка од жолчка и сте тазе домаќинка, ова е трик за вас. Ако не можете со рака, направете го тоа со цедалка. Ставете го јајцето во цедалка и белката ќе истече, а жолчката ќе се задржи.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги чувате јајцата на вратата […]

Tips & Tricks

Со овој трик ќе откриете колку е квалитетен мајонезот

Сите љубители на мајонез го додаваат во секое јадење, а постои лесен начин да се провери колку всушност е квалитетен мајонезот. Имено, квалитетниот мајонез има само млеко во прав, па така со мајонез додаден во неколку капки јод ќе проверите дали има и скроб и други додатоци. Мешавината која не […]

Tips & Tricks

По советите на нашите баби: Вака подгответе ги теглите за највкусна зимница

Најдобрата зимница е онаа која долго ќе трае, а за тоа ви требаат и добри тегли, убаво затворени. Како правилно се стерилизираат? Уште нашите баби го користеле ова. Прв чекор е да земете тегла и добро да ја измиете, па да ја избришете со крпа. Темелно се перат и се […]

Tips & Tricks

Ова направете го со капаците на теглите за зимница – нека да имате мака и нервози

За совршена зимница освен што е важно теглите да се добро измиени, стерилизирани и без оштетувања и пукнатини, важно е и да имате добри и чисти капаци. Металните капаци за тегли најдобро се стерилизираат ако ги варите во врела вода неколку минути. Вака ќе имате зимница без грешка и мака. […]

Tips & Tricks

Ставете салфета во ладилникот – вака веќе нема да фрлите храна

Ако сакате зеленчукот подолго време да биде свеж, има начин како да го продолжите рокот во фрижидерот. Ставете хартија под зеленчукот бидејќи најмногу се расипува и омекнува поради влагата. Можете да ја ставите хартијата во сад, па на неа зеленчукот. Вака ќе се впие вишокот влага. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода […]

Tips & Tricks

Ставете мајонез на крпа – ќе решите огромен проблем дома

Ако имате дома вишок мајонез, може да го искористите и за друга корисна намена освен за јадење. Имено, со него исчистете ги дрвените предмети дома. Само ставете мајонез на крпа и пребришете ги дрвените предмети дома. Ќе ги снема дамките и гребаниците.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена […]

Tips & Tricks

Сомелете лушпи од јајца и ставете ги во одводот – ќе решите голем проблем

Наместо да ги фрлате лушпите од јајца, искористете ги да си помогнете во кујната. Ако измелите неколку и ги пуштите во одвод, потоа пуштите млаз вода, ќе се тргнат сите нечистотии. Пробајте делува. Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб […]