Tag: трик

Meat, Tips & Tricks

Ако месото долго било во ладилник – вака ќе биде сочно кога ќе го испечете

Ако печете месо кое долго стоело во ладилник, тогаш има еден трик. Ставете неколку парчиња целер до него и ставете го во фолија.Така месото ќе биде повкусно и сочно.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за […]

Tips & Tricks

Вака најлесно се вадат дамки од јајце – нема нервози и мака

Ако направивте дамки со јајце, лесно ќе ги тргнете со еден трик. Треба да користите ладна, а не врела вода ако станува збор за ткаенина. Ако е на тепих ви требаат мешавина од ¾ вода и ¼ алкохол. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Tips & Tricks

За тестото да нарасне убаво, да не пука и да биде меко – трикови за најубави пецива

Ова е супер корисен трик за тестото да ви биде вкусно и успешно.Никогаш не претерувајте со прашокот за пециво, зошто така може повеќе да нарасне тестото и да пукне. Секогаш се става и во загреана рерна, бидејќи тестата со прашок за пециво тоа го бараат. Секогаш во тестото моќе да […]

Tips & Tricks

Измеша кора од портокал и оцет – ја реши невозможната мисија на домаќинките

Сите домаќинки знаат дека е речиси невозможна мисија да ја исчистат рерната, но сега има супер трик да се решите од хемикалиите, маснотиите и миризбата. Ви треба портокал, јаболков оцет и сода бикарбона. Се става кората од портокалот во тегла, се става оцет и се остава вака пет дена, па […]

Tips & Tricks

Дали треба да пиеме кафе штом отвориме очи – ова му се случува на телото

Сите сакаме шолја кафе наутро, но има право време и кога се пие кафето. Кафе веднаш по будењето е стресно за телото и е шок промена. Кофеин рано наутро го активира кортизолот, хормон на стрес. Ако пиете наутро значи ќе имате потреба и од повеќе шолји кафе во текот на […]

Tips & Tricks

Вака парчињата нема да се кинат – исечете кашкавал без мака

Постои трик како да се чува кашкавалот и сирењето за да не се исушат и долго да траат. Не треба да стојат во најладниот дел на ладилникот, така губат вкус. Сепак, ако сакате да се исече лесно кашкавалот, ставете го 10 минути да се стегне убаво во ладилник и така […]

Tips & Tricks

Без мака и трошење време: Вака ќе го снема мирисот на загорено од рерна

Ако има непријатен мирис во рерната на загорена храна, лесно ќе се отстрани со еден трик. Додека е рерната уште топла на дното ставете рака сол, па потоа исчистете ја на вообичаен начин. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Tips & Tricks

Гибаницата со готови кори ќе биде повкусна и поголема – има еден трик

Сите сакаме гибаница, таа е совршен појадок, мезе, ручек или вечера. Ако сакате гибаницата со готови кори да нарасне убаво ви треба малку прашок за пециво.Ставете малку прашок за пециво во водата или млекото со кое ја правите гибаницата, ќе биде поголема и вкусна.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Ако немате пециво а ви треба додека готвите – ова е замена со која нема грешка

Ако готвите нешто, а немате при рака прашок за пециво, има замена за него. Тоа е секако сода бикарбона, но ако станува зbор за десерти, може да ставите и рум наместо прашок за пециво и ќе има сличен ефект. Пробајте. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата […]

Tips & Tricks

Не ви требаат скапи средства: Најмасните дамки во кујна извадете ги со евтина намирница

Ако сакате да ги исчистите сите маснотии дома без мака, се што ви треба е лимонов сок. Измешајте сок од лимон со вода во размер 1:2 и добро промешајте, па ставете на кујната, кујнските апарати и се ќе блеска кога ќе пребришете. Ги топи маснотиите. Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]