Tag: трик

Tips & Tricks

Оставете го ова во шолјата преку ноќ – утредента ќе биде како нова

Ако сакате да ја исчистите темелно вашата ВЦ школка, тогаш ви требаат само две моќни состојки. Ставете оцет и сода бикарбона пред спиење и оставете ги преку ноќ. Вака ќе ги елиминираат сите бактерии и лоши наслаги, а утредента само пуштете вода и изрибајте со детергент. Ова ќе даде и […]

Tips & Tricks

Лошиот мирис од силиконските калапи ќе го снема – само направете го ова

Ако сакате вашите силиконски калапи да бидат за употреба и да го елиминирате лошиот мирис, тогаш се што ви треба е мал трик. Ставете ги во рерна на 220 степени половина час со вода во нив, првиот пат пред да ги користите. Нормално е да дими многу, не грижете се. […]

Tips & Tricks

Веќе нема да видите мушичка дома – овој раствор ќе ги привлече и ќе ги снема

Ако и вие не можете да се спасите од ситните мушички дома, има решение за оваа мака која создава главоболки. Избегнувајте го она што ги привлекува најмногу, отворени флаши, сокови и остатки храна. Ставете во сад 250 милилитри оцет и ставете 2-3 капки детергент за садови. Мушичките ќе ги привлече […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе блесне машината за миење садови – ви треба најевтината намирница

Ако сакате да ја исчистите вашата машина за перење садови, се што ви треба е оцет. Наместо течност за сјај користете оцет кој го разредува каменецот и прави машината да блеска. Ако е претерано запуштена и тој може да се затне од каменецот, затоа добро проценете и внимавајте. Повеќе на […]

Tips & Tricks

Трик со кој веднаш ќе престанете да икате – поефикасно од вода

Ако почнавте многу да штуцате, па не ви помогна ни вода да престанете, има еден лесен начин да го сопрете ова и тоа од кујната. Напијте се газиран сок. Земете неколку голтки, па направете и гаргара и веднаш ќе престанете. Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Вака намалете ги сметките – како да заштедите со машината за садови

Ако перете садови во машина за перење, постои начин како да ја намалите сметката за струја и да си заштедите пари. По перењето веднаш исклучете ја, па садовите нека се сушат на собна температура и од топлиот воздух. Така ќе го избегнете врелото сушење и ќе ја намалите сметката. Повеќе […]

Tips & Tricks

Ставете сол на сунѓерот и изрибајте ги шолјите – ќе решите голем проблем

Ако ви се создале жолти дамки или нечистотија по шолјите за кафе, ѓезвето или стаклените садови, се што ви треба е мал трик од кујната. Земете сол ставете го на сунѓер и убаво изрибајте ги сите садови. Ќе бидат сјајни откако ќе ги поминете потоа со вода и детергент. Солта […]

Tips & Tricks

Мал трик од кујната – фрижидерот веќе нема да замириса лошо

Ако сакате да ги елиминирате лошите мириси од фрижидерот, ви треба мал трик од кујната. Земете крпа и намокрете ја во лимонов сок, па оставете ја да отстои во ладилникот. Така ќе се впијат сите мириси. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Tips & Tricks

Вака ќе блесне кујнската крпа – ќе ги елиминирате сите непријатни мириси

Ако сакате да биде вашата кујнска крпа чиста, да не мириса непријатно и да блеска, ви требаат само две состојки. Земете пола литар вода и шолја сол и ставете ги во сад. Ставете ја и крпата и оставете ја преку ноќ. Утредента исперете ја и верувајте нема да има дамки […]

Tips & Tricks

Мирисот на лук најлесно ќе го „убиете” вака

Мирисот на лук на вашите раце, како и на предметите, најлесно ќе го елеиминирате со состојка од кујната, иако се чини дека најтешко се ослободуваме од него. Ви треба само сода со која треба да ги истриете рацете, или пак садовите. Мирисот ќе го снема. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да […]