Tag: трик

Tips & Tricks

Ставете го ова на крпа и поминете по кожниот мебел – нема да има гребнатинка

Ако имате кожен мебел и видовте некаква гребнатина, тогаш има лесен начин со намирница од кујната да го решите проблемот. На памучна крпа ставете маслиново масло и почнете нежно со кружни движења да триете. Сите гребнатини ќе исчезнат, а мебелот ќе биде сјаен. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете природен освежувач за […]

Tips & Tricks

Вака домот и алиштата нема да ви смрдат на цигари – има евтин трик

Сите кои се пушачи или имаат пушачи во домот, знаат колку непријатно мириса и дека колку и да имаме освежувач или да проветруваме, мирисот се чувствува. Има лесен трик како домот да не ви мириса на овој штетен порок. Земете неколку чинии и ставете вински оцет и ставете го во […]

Tips & Tricks

Ќе ги растопи маснотиите и ќе ги впие лошите мириси – исчистете ја микробрановата без мака

Микробрановата печка е навистна корисна и практична, но и таа собира многу маснотии, бактерии и нечистотии кои редовно треба да се чистат. Ставете пола шолја оцет и пола шолја сода во сад, ставете го на средина на микрото и пуштете го пола минути да работи. Ќе ги растопи маснотиите и […]

Tips & Tricks

Нема веќе да видите каменец во кујна или тоалет – ова е помоќно од средство а чини 20 денари

Можеби на прв поглед ви се чини дека не е возможно и дека ќе остави лош мирис, но оцетот е многу погоден и помага за да исчистите се темелно дома. Идеален е за чистење на каменец, па ако ставите пола лажица оцет и пола литро вода да извријат, и ги […]

Tips & Tricks

Го чисти фрижидерот и ги убива бактериите – чини само 20 денари

Фрижидерот треба да се чисти и да се грижиме сите бактерии во него да ги снема. Ако се земе предвид дека сите намирници стојат по маркети, ги допираат многу луѓе и имаат бактерии, потребно е да го чистиме темелно фрижидерот, а верувајте не ви требаа скапи средства за таа намена. […]

Tips & Tricks

Вака морковите подолго ќе бидат свежи – нема веќе фрлање храна

Ако сакате морковот подолго време да остане свеж во ладилникот, се што треба е да направите мал трик. Потребно е да му го исечете зелениот дел, па потоа да го ставите во фрижидерот. Овој дел е оној кој апсорбира влага. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме […]

Tips & Tricks

Ќе ви биде криво што не сте знаеле порано: Вака најлесно се бришат прозорци

Наместо да давате пари за скапи средства за бришење на прозорци, има лесен и евтин начин стаклата да блеснат. Може да ги измиете прозорците со било каков чај, или пак со вода со оцет. Верувајте тие ќе бидат поблескави отколку со срество. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]

Tips & Tricks

Ако ви капна масло на тепихот – има брз трик со кој нема да остане дамка

Ако го испрскавте вашиот тепих со масло, нема потреба од нервози и главоболки за тоа како ќе го исчистите. Имено има лесен и едноставен трик, но потребно е да се направи ова додека дамката е свежа. Ви треба сол и алкохол во сооднос 1:4. Капнете на дамката и гледајте како […]

Tips & Tricks

Секогаш навлажнете го ножот пред да сечете кромид – има добра причина

Секогаш пред да сечете кромид, кој е неизоставен дел на многу ручеци, наводенете го под млаз вода. Имено, на овој начин кромидот нема да ви ги насолзи очите и да ве пече, па нема да плачете додека го сечете. Пробајте следниот пат кога ќе готвите, навистина делува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Почнавте да готвите и сфативте дека немате квасец – ова го заменува, нараснува дупло

Ако готвите и немате квасец, тогаш има замена за него во кујната. Користете сода со оцет или лимонов сок, наместо квасец и јадењата ќе бидат подеднакво вкусни. Се користи за многу видови колачи и е полесно сварлива од квасецот. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Преку 20 мафини од една смеса Бургер […]