Tag: трикови

Tips & Tricks

Искусни скараџии откриваат тајна: Еве како да имате најдобра скара за празничната трпеза

Традиционално, за Меѓународниот ден на трудот се прави скара. Обично тоа се прави на отворено, во природа. Целта е скарата да биде сочна, мека и вкусна. А еве како да го постигнете тоа. Постојат неколку трикови и во оваа кулинарска работа. Говедското и телешкото ќе бидат посочни и помеки ако […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови во кујна кои ќе ви го олеснат животот (Видео)

Работите во кујна понекогаш одзмеаат многу време, но постојат трикови кои датираат од времето на нашите баби. Брзо и едноставно ќе можете да направите некои измени, а тоа веќе нема да ви биде напорно и тешко. Овие совети се навистина вредни, а борбата со работите во кујна конечно ќе престане. […]

Tips & Tricks

Јапонките го користат овој трик со векови: Од оваа намирница косата расте неверојатно брзо

Сакте косата да ви порасне што побрзо? Ви предлагаме трик кој го практикуваат жените од Јапонија. Потребно е само косата да ја измиете со оризова вода и таа ќе расте многу побрзо од обично, тврдат оние кои пробале. Наводно, водата која останува после готвење ориз поттикнува раст на косата, го […]

Tips & Tricks

Еве што да направите кога ќе го пресолите јадењето

Солта е основен зачин без кој јадењето нема вкус, но претерувањето може да доведе до тоа да јадењето не се јаде. За среќа, постојат трикови со чија помош е можно да го „поправите“ пресоленото јадење. Најлесно е да ги измиете намирниците, на пример зеленчук готвен на пареа во пресолена вода […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови кои не ги знаевте: За што сè може да ви послужи кокосовото масло (Видео)

Дека кујнските намирници имаат супермоќи, ќе се уверите дури сега… За благодатите на кокосовото масло веќе сме запознати, но не и со сите. Оваа намирница е позната како многу лековита кај разни заболувања како што се срцеви тегоби, дијабетес, разни инфекции, болести на црниот дроб и бубрезите. Сепак, има и […]

Tips & Tricks, Видео

Најздрав начин за бојадисување јајца: Традиција која се пренесува од колено на колено (Видео)

Многу домаќинки ќе ја изберат баш оваа техника на бојадисување Велигденски јајца, а еве и зошто. Овој метод бара исклучиво природни состојки за фарбање јајца, што укажува на тоа дека е најздрав избор. Она што е потребно за оваа техника се: најлонски чорапи, ножици, тревки во разни облици и лушпи […]

Tips & Tricks, Видео

Трик на искусните домаќинки: Средство кое спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај (Видео)

Секоја домаќинка знае колку работа бара чистењето на стаклените површини. Колку и да се трудите, често се случува на стаклото да останат дамки и траги од крпата. Токму поради тоа ќе ви покажеме трик кој спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај. Сè што треба е […]

Tips & Tricks, Видео

Техника за бојадисување јајца која им успева на сите: Направете мозаик велигденски јајца (Видео)

За вас пронајдовме интересен метод на бојадисување кое ќе ви обезбеди најубави Велигденски јајца – мозаик техника! Од материјали потребни ви се стандардни бои за јајца, малку изолир лента и секако јајца. Прво офарбајте ги јајцата во една боја, најдобро света, па оставете добро да се исушат. Откако јајцата ќе […]

Tips & Tricks

3 трикови како со леснотија да разматите цврст, кремаст и совршен шлаг

Ќе добиете вкусен и пенаст шлаг, совршен за секоја торта или колач… Шлаг од кесичка Кога подготвувате шлаг од кесичка најдобро е да се придржувате на веќе напишаното упатство на амбалажата, но постојат финеси кои ќе ви ги откриеме. За да добиете фина, кремаста текстура и цврст шлаг на 100 […]

Tips & Tricks

Еве како да направите домашен освежувач

Внесете свежина во вашиот дом на целосно природен и едноставен начин. Овој домашен освежувач на простории има две функции. Првата е да ги неутрализира непријатни мириси од просторите во кои поминувате време и да ослободи пријатна арома, а другата е да делува декоративно. Значи, ова двојно ќе влијае на вашиот […]