Tag: трикови

Tips & Tricks

Нема да верувате како ОВОЈ ТРИК ги отстранува непријатните мириси од вашиот дом и од автомобилот

Ја собира влагата, ги отстранува непријатните мириси и освежува… Постои едноставно и евтино решение за неутрализирање на непријатните мириси! Доколку во вашиот автомобил или во домот чувствувате непријатни мириси од застоена храна, влага или некој друг фактор, од нив ќе се решите со обични вреќички чај. Докажано, сувите вреќички чај […]

Tips & Tricks

Со само 2 намирници исчистете го среброто и стариот накит, ќе изгледаат како нови!

Среброто и накитот со време ја менуваат бојата и поцрнуваат, но постои решение со кое ќе направите просто да заблеска. Во алуминиумска фолија налијте врела вода и додајте морска сол, потоа ставете го среброто и накитот кој сакате да го исчистите. Додајте сода бикарбона и оставете го во врелата смеса […]

Tips & Tricks

РОМАНТИЧНИ ТОРТИ: 5 декорации од кои застанува здивот (ВИДЕО)

Тортите и колачите романтично декорирани се неизоставен дел од прославите. Ви донесуваме 5 декорации кои можете сами да ги направите, а кои се толку убави што веднаш ќе ве освојат. Во видеото во прилог погледнете како да декорирате романтични торти! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме […]

Tips & Tricks

Само со една намирница исчистете ја пеглата за повторно да заблеска

Вашата гардероба се лепи и гужва додека ја пеглате? Исчистете ја пеглата на единствен, лесен и едноставен начин. Пеглата која работи на пареа често насобира бигор во текот на користењето и пеглањето го прави неефикасно, а може и да ја оштети облеката. Потребни ви се малку вода, сода бикарбона, памучна […]

Tips & Tricks

Трик за највкусните палачинки: Со овој рецепт нема да бидат жилави

Палачинките се еден од најчесто правените десерти. Брзо се прават, а многу се вкусни! Сепак, на многумина им се случува палачинките да им испаднат жилави, а со овој трик веќе нема да се случува тоа. Во рецептите за смеса за палачинки пишува дека јајцата се ставаат цели, но ако ги […]

Tips & Tricks

Едноставен трик: Отстранете ги налепниците од стаклените тегли и шишиња

Ако подготвувате зимница, или едноставно сакате да ја искористите стаклената амбалажа од производите кои ги купувате, не мора да се мачите при отстранување на етикетите. Еве одличен рецепт за брзо отстранување на налепниците и лепакот. Потребни ви се: сода бикарбона, масло за јадење, жица за садови (или груба страна на […]

Tips & Tricks

Ова е единствениот начин совршено да ја исчистите машината за перење садови

Применете ја следната постапка за совршено да ја исчистите вашата машина за перење садови. Потребни ви се: сода бикарбона, вода, детергент, гумени ракавици, сунгер. Испразнете ја машината за перење садови. Посипете сода и детергент секаде. Содата во комбинација со сапиуница ќе направат реакција и тоа ќе помогне во разбивање на […]

Tips & Tricks

Одмрзнете го месото за 10 минути!

Морате брзо да подготвите ручек, а во фрижидер имате само замрзнато месо? Кога имате малку време и состојки кои не се подготвени за готвење, послужете се со трикови. Еве како за само неколку минути да го одмрзнете месото. Потребни ви се два метални садови и една пластична кеса. Месото ставете […]

Tips & Tricks

Користете ги овие намирници за брчките од лицето целосно да исчезнат

Дали знаете дека брчките можете да ги избришите или макар да ги ублажите користејќи ги изворите на природата? Начинот на исхрана, секојдневните стресови, алкохолот и тутунот, но и генетиката, се фактори кои влијаат на настанувањето брчки. Сувата кожа е склона кон брчки на кожата на лицето и затоа мора да […]

Tips & Tricks

Едноставен трик: Започнете го денот со овошје и јогурт и заборавете на непријатниот здив!

Непријатниот здив може да биде многу вознемирувачки, бидејќи околината ги избегнува таквите лица, а потоа тие стануваат несигурни во себе. Ако причината не е некое метаболичко пореметување, проблемот можете да го решите крајно едноставно, доколку го започнете денот со одредени видови овошје и јогурт. Јогуртот го намалува хидроген-сулфидот, причинител на […]