Tag: трикови

Tips & Tricks

Стави кесе на дршките на бананите – ќе го правите ова секогаш

Трикови од големите мајстори за врвни деликатеси во кујната. Ако имате проблем да подготвите нешто по рецептот или ако храната пребрзо се суши, овие совети се за вас.Ако сакате вашите колачи да останат свежи подолго време, ставете парче јаболко во теглата. Путерот најлесно се топи ако ставите врела чинија и […]

Tips & Tricks

ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Наједноставниот трик за совршена паста!

Понекогаш не ви успева да направите убава паста? Не очајувајте, решението никогаш не било полесно. Заборавете на форите за паста на кои досега сте навикнале. Следете ги овие упатства и јадењето ќе биде навистина вкусно. Ставете тестенини во празна тава, значи не во тенџере, туку во малку подлабока тава. Налијте […]

Tips & Tricks

Еве зошто храната која ја подготвувате не е вкусна!

Ова се најголемите гревови во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks

Оставете монета во замрзнувачот пред да излезете од куќата – ЕВЕ ЗОШТО!

Дали некогаш сте пристигнале од подолго патување и сте забележале дека вашите дигитални часовници покажуваат погрешно време? Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но никако не можете да знаете колку долго немало струја, зар не? Можеби се работело за неколку дена, што доведува до одмрзнување на храната во фрижидерот […]

Видео, Повеќе

ПРОБАЈТЕ ВЕДНАШ: Трикови во кујната кои ќе ви користат

Неколку трикови во кујната кои многу ќе ви користат. Погледнете го следното видео и дел од нив може да ги пробате веднаш.https://www.youtube.com/watch?v=lRi4N7MLVik Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи Флеки […]

Tips & Tricks, Видео

Џејми Оливер не учи: Вака се употребува нож во кујната (ВИДЕО)

Џејми Оливер е врвен светски готвач, кој никогаш не се штеди кога треба да го пренесе своето знаење.Овој пат ви покажува трикови со нож во кујната. Погледнете го видеото и научете нешто ново.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути Класични благи мафини Солени мафини со […]

Tips & Tricks

Со овој СУПЕР ТРИК веќе никогаш нема да ви се насобира прашина на површините

Чистењето прашина за многумина е ноќен кошмар баш поради тоа што брзо повторно се наталожува, и се чини ккао ништо да не направиле. Но, постои одличен трик како да постигнете прашината да не се собира толку брзо на површините – премачкајте ги со смеса од јаболков оцет и глицерин. Потребни […]

Tips & Tricks

Грешки при јадењето поради кои се дебелееме

Иако мислиме дека знаеме се, верувајте, што се однесува до храната, за некои нешта сме била во заблуда. Ова се најчестите грешки поради кои имаме проблеми со килограмите или немаме тело какво што ние посакуваме.Никогаш не вежбајте по оброците, бидејќи иако мислите дека ќе ја истрошите енергија, се случува спротивното. […]

Tips & Tricks

Не палете цигара и не шетајте по јадењето: Правила за здравје вредни злато

Сите сакаме да бидеме здрави, а особено во овој есенски период на настинки и грипови, многу е важно да се заштитиме. Ви нудиме неколку корисни совети.Немојте да пушите цигари по јадењето, иако пушачите велат дека тоа им е најслатко. Ова е поштетно од тоа да испушите 10 цигари дневно, покажале […]

Tips & Tricks, Видео

Со нож пресекол пиперка. По ова, секогаш ќе го користите овој феноменален трик! (ВИДЕО)

Сечењето пиперки знае да биде прилично тешко. Многу се тврди, па добро ќе се измачите додека ги исечете, а кога конечно ќе го направите тоа, нивните семки ќе се растурат на сите страни! За среќа, тука е популарниот Јутјубер, Дејв Хакс кој ќе ви покаже еден едноставен начин како да […]