Tag: трикови

Tips & Tricks, Видео

МАГИЧНА СОЛ: Седум неверојатни начини како да ја користите

Секој има сол во својот дом, но ако солта ја користите само како зачин, тогаш мора да го погледнете ова видео. Ви претставуваме седум начини како да ја користите солта при чистење на вашиот дом. Научете како да исчистите пегла, да изгаснете оган, исчистите скршено јајце од под, но и […]

Tips & Tricks, Видео

ГЕНИЈАЛНО: Направете сами апарат за пуканки – еве како!

Ви се јадат пуканки, а тенџерињата ви се извалкани? Надвор е студено, а не ви се оди во продавница по готови пуканки? Тогаш ова е вистинското решение за вас. Сè што ви е потребно за домашен апарат за пуканки се све лименки и неколку свеќи. Следете ги упатставата на видеото […]

Видео, Деликатеси

ВИДЕО: Донесете ја новогодишната магија на трпеза

Дедо Мразовци, Снешко, ѕвездички…сите новогодишни и снежни лудории донесете ги на трпезата.Направете супер новогодишна храна и украси со помош на неколку намирници.   Повеќе на Готви.мк: Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Tips & Tricks

Како да ги избегнете грешките при слабеење?

Сакате да ослабите, но не успевате во тоа. Еве каде грешите… Претерувате со „здрава храна“ Белиот леб сте го замениле со црн, сончогледовото масло со маслиново или кокосово, месото со соја, грицките со јаткасти плодови… Сè е во ред само ако имате мерка и ги ограничувате порциите наместо да се […]

Tips & Tricks

СО ПОМОШ НА СОДА БИКАРБОНА: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите „страшните“ флеки на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и […]

Tips & Tricks

Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Мандарините се вкусно овошје кое многумина го обожаваат. Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – ја фрлаат кората. Но, всушност лушпата од мандарина е многу здрава и корисна. Постојат многу начини на кои може да се искористи, а ние ви пренесуваме некои. Совет плус: не ги правете овие […]

Tips & Tricks

Стави кесе на дршките на бананите – ќе го правите ова секогаш

Трикови од големите мајстори за врвни деликатеси во кујната. Ако имате проблем да подготвите нешто по рецептот или ако храната пребрзо се суши, овие совети се за вас.Ако сакате вашите колачи да останат свежи подолго време, ставете парче јаболко во теглата. Путерот најлесно се топи ако ставите врела чинија и […]

Tips & Tricks

ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Наједноставниот трик за совршена паста!

Понекогаш не ви успева да направите убава паста? Не очајувајте, решението никогаш не било полесно. Заборавете на форите за паста на кои досега сте навикнале. Следете ги овие упатства и јадењето ќе биде навистина вкусно. Ставете тестенини во празна тава, значи не во тенџере, туку во малку подлабока тава. Налијте […]

Tips & Tricks

Еве зошто храната која ја подготвувате не е вкусна!

Ова се најголемите гревови во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks

Оставете монета во замрзнувачот пред да излезете од куќата – ЕВЕ ЗОШТО!

Дали некогаш сте пристигнале од подолго патување и сте забележале дека вашите дигитални часовници покажуваат погрешно време? Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но никако не можете да знаете колку долго немало струја, зар не? Можеби се работело за неколку дена, што доведува до одмрзнување на храната во фрижидерот […]