Tag: трикови

Видео, Главни јадења

Прсти да излижеш: Како да направите добра скара (ВИДЕО)

Благодарение на овој рецепт ќе ја направите најдобрата скара која некогаш сте ја пробале. Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк Гурманска домашна плескавица Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Направете домашен песто сос […]

Tips & Tricks

ИМА ЛЕК! Излечете ја настинката со овој зачин

Познат како зачин за пици и тестенини, ориганото е исклучително делотворна билка која содржи бројни лековити состојки и есенцијални масла. Истражувањата покажале дека има два до три пати поголем ефект од другите намирници, пишува Top 10 Home Remedies. Чајот од оригано регулира бројни здравствени тегоби предизвикани од пад на имунитетот […]

Tips & Tricks

Како реагира телото кога ќе прескокнете оброк?

Како прво, паѓа нивото на шеќер во крвта, а тоа влијае на сите органи. Се јавува чувство на замор и исцрпеност, успорува метаболизмот, но успорува и согорувањето на калории. Мозокот преминува во посебна состојба. „Без храна која дава енергија, човечкиот мозок влегува во посебна состојба. Се менуваат инелектуалните и емотивни […]

Tips & Tricks

Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки! И цела зима нема да имате мака со кашлање!

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Со грозје против брчки Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе […]

Tips & Tricks

СПАС ЗА ГЛАВОБОЛКАТА! Со ова овошје ќе ви биде подобро за само неколку минути

Егзотичната лимета е одличен „овошен додаток“ за време на зимските денови кога витамините ни се и тоа како потребни. Освен за јадење, ова цитрусно овошје може да се искористи и како „еликсир“ против пулсирачка главоболка. Доволно е да ја пресечете лиметата на половина, а потоа со едната, а по потреба […]

Tips & Tricks

Совршена напивка за детоксикација по празниците

Ако сте претерале со алкохол и храна, важно е да го промените почетокот на денот и да воведете нова тајна состојка. Ако навистина сакате да го исчистите организмот, научниците предлагаат тоа да го направите така што ќе додадете една состојка во вода. Во прашање е сладок компир кој може значително […]

Tips & Tricks

Еве зошто треба да запалите стебленце од лук

Лековитоста на лукот продолжува… Го дезинфицира воздухот во станот на многу едноставен начин. Земете главица лук и внимателно отстранете ги чешнињата. Стебленцето со остатоците од лушпата на која биле чешнињата, запалете ги. Овој чад не е непријатен, а е многу корисен за прочистување на воздухот. Повеќе на Готви.мк: Добра идеја […]

Tips & Tricks, Видео

Изгледа како да прави обични палачинки, но ќе бидете воодушевени од резултатот! (ВИДЕО)

Секојдневно сме сведоци на неверојатни идеи, а овој човек ќе ви покаже како да направите неверојатни новогодишни палачинки. Прво изгледа како да прави обични палачинки, а потоа… Ќе бидете воодушевени! Погледнете го неговото ремек дело: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за […]

Tips & Tricks, Главни јадења

Еве во што е тајната на совршено подготвено месо

По овој рецепт можете да подготвите било какво месо и тоа ќе биде вкусно и сочно. Верувале или не тајната на совршеното месо е во маринадата. Еве како да го подготвите. Уживајте во вкусниот оброк! Повеќе на Готви.мк: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно […]

Tips & Tricks, Видео

Цел живот ПОГРЕШНО сечкавте јаболка! (ВИДЕО)

Вака сечкано јаболко можете да го носите и на работа и тоа ќе остане свежо. Ништо не е поубаво од свежо јаболко. Меѓутоа, ако го исечете дома и го понесете на работа – најчесто завршувате со кафеави парчиња кои не се толку пријатни за јадење. Е, тоа е затоа што […]