Tag: трикови

Tips & Tricks

Брзо и едноставно: Домашно средство за чистење на фуга и плочки

Со домашно ефикасно средство отстранете ги нечистотиите во кујната и купатилото. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за […]

Tips & Tricks, Видео

Бојадисување јајца во вино – природно виолетови јајца за Велигден

Природен начин на бојадисување јајца за велигден, се добива убава виолетова боја и ситни светликави кристали кога ќе се исуши. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир […]

Tips & Tricks, Видео

Едноставни трикови: 10 начини за декорација на салфети (Видео)

Погледнете го видеото и фасцинирајте ги пријателите и гостите со овие едноставни трикови со салфети. Во видеото во прилог прецизно и детално е објаснето како се прават декорации за салфети, како важен детал од трпезата. Совладајте ги триковите и користете ги при свечани настани. Сите детали погледнете ги во ВИДЕОТО: […]

Tips & Tricks

Со помош на овој трик ќе направите совршена пица

Кулинарските експерти твдат дека трикот во подготвувањето на најдобрата пица всушност е во температурата на печење. Поради својот неодолив вкус, пицата спаѓа меѓу омилената храна на многумина, но кога ја правиме во домашна варијанта обично не излегува како во рестораните и пицериите. Многу домаќинки кога подготвуваат пица, најмногу внимание посветуваат […]

Meat, Tips & Tricks

Правила за највкусна скара – За дружење со пиво и пријатели

Ако сакате совршена скара, треба да следите неколку чекори. Добрата маринада е клучна за месото и од аромата, го омекнува месото и му дава супер вкус. Никогаш месото не се става на скара само што ќе се запали, туку се чека ќумурот да прими светлосива боја. Се врти месото само […]

Tips & Tricks

Отстранете ги масните дамки од шпоретот многу едноставно и тоа за само 2 минути

Исчистете ги масните дамки без користење штетни хемикалии! Потребни ви се: алкохол, памучна крпа и четка за заби. Наместо алкохол можете да користите и оцет кој е исто така ефикасен. Само нанесете алкохол или оцет на памучна крпа и потоа избришете го шпоретот или што и да чистите. Оставете малку […]

Tips & Tricks

Не грешете вака – трикови со кои нема да имате гасови и болки по јадењето грав

Без разлика дали правите тавче гравче или пак манџа, сепак, избегнете ги овие грешки за да немате гасови и надуеност. Гравот не го варете подолго или пократко од потребното.Исто така, не ставајте ни премногу месо. Не претерувајте ни со зачините. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубети Цезар […]

Tips & Tricks

За совршено бели алишта: Во машината за перење ставете го ова

Ако сакате вашите бели алишта да бидат совршено бели наместо сивкасти или жолтеникави во машината за перење додајте Аспирин. Освен тоа, совршено ќе ги отстраните дамките, но и ќе ја вратите белината на предметите кои веќе станале сивкасти. Пет таблети од 300 мг растопете во седум до осум литри топла […]

Tips & Tricks

Поради овие грешки храната која ја подготвувате не е вкусна

Ова се најголемите грешки во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks

Еве како да ги отстранете непријатните мириси од вашиот дом

Ја собира влагата, ги отстранува непријатните мириси и освежува… Постои едноставно и евтино решение за неутрализирање на непријатните мириси! Доколку во вашиот автомобил или во домот чувствувате непријатни мириси од застоена храна, влага или некој друг фактор, од нив ќе се решите со обични вреќички чај. Докажано, сувите вреќички чај […]