Tag: трикови

Tips & Tricks, Десерти

Да не се лепат и да не впијат многу маснотија: Чекори за највкусните крофни

Ако сакате да спремите највкусни крофни кои се топат во уста, воедно и не се многу масни, тогаш следете ги овие чекори и совети.Важно е сите состојки да бидат топли за подготовката, односно на собна температура. Брашното дури можете и да го загреете во рерна на 2 минути на многу […]

Tips & Tricks, Видео

Ставил 4 парчиња домат на земја, а потоа го добил ова (Видео)

Откако ќе го погледнете овој трик, ќе посакате да го пробате и сами. Еве како да одгледувате органски домашни домати на едноставен начин. Процесот е многу едноставен. Од само еден домат, поточно 4 парчиња ќе добиете и до 60 млади корења. Сè што треба да направите е да го исечете […]

Tips & Tricks

Искусни скараџии откриваат тајна: Еве како да имате најдобра скара за празничната трпеза

Традиционално, за Меѓународниот ден на трудот се прави скара. Обично тоа се прави на отворено, во природа. Целта е скарата да биде сочна, мека и вкусна. А еве како да го постигнете тоа. Постојат неколку трикови и во оваа кулинарска работа. Говедското и телешкото ќе бидат посочни и помеки ако […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови во кујна кои ќе ви го олеснат животот (Видео)

Работите во кујна понекогаш одзмеаат многу време, но постојат трикови кои датираат од времето на нашите баби. Брзо и едноставно ќе можете да направите некои измени, а тоа веќе нема да ви биде напорно и тешко. Овие совети се навистина вредни, а борбата со работите во кујна конечно ќе престане. […]

Tips & Tricks

Јапонките го користат овој трик со векови: Од оваа намирница косата расте неверојатно брзо

Сакте косата да ви порасне што побрзо? Ви предлагаме трик кој го практикуваат жените од Јапонија. Потребно е само косата да ја измиете со оризова вода и таа ќе расте многу побрзо од обично, тврдат оние кои пробале. Наводно, водата која останува после готвење ориз поттикнува раст на косата, го […]

Tips & Tricks

Еве што да направите кога ќе го пресолите јадењето

Солта е основен зачин без кој јадењето нема вкус, но претерувањето може да доведе до тоа да јадењето не се јаде. За среќа, постојат трикови со чија помош е можно да го „поправите“ пресоленото јадење. Најлесно е да ги измиете намирниците, на пример зеленчук готвен на пареа во пресолена вода […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови кои не ги знаевте: За што сè може да ви послужи кокосовото масло (Видео)

Дека кујнските намирници имаат супермоќи, ќе се уверите дури сега… За благодатите на кокосовото масло веќе сме запознати, но не и со сите. Оваа намирница е позната како многу лековита кај разни заболувања како што се срцеви тегоби, дијабетес, разни инфекции, болести на црниот дроб и бубрезите. Сепак, има и […]

Tips & Tricks, Видео

Најздрав начин за бојадисување јајца: Традиција која се пренесува од колено на колено (Видео)

Многу домаќинки ќе ја изберат баш оваа техника на бојадисување Велигденски јајца, а еве и зошто. Овој метод бара исклучиво природни состојки за фарбање јајца, што укажува на тоа дека е најздрав избор. Она што е потребно за оваа техника се: најлонски чорапи, ножици, тревки во разни облици и лушпи […]

Tips & Tricks, Видео

Трик на искусните домаќинки: Средство кое спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај (Видео)

Секоја домаќинка знае колку работа бара чистењето на стаклените површини. Колку и да се трудите, често се случува на стаклото да останат дамки и траги од крпата. Токму поради тоа ќе ви покажеме трик кој спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај. Сè што треба е […]

Tips & Tricks, Видео

Техника за бојадисување јајца која им успева на сите: Направете мозаик велигденски јајца (Видео)

За вас пронајдовме интересен метод на бојадисување кое ќе ви обезбеди најубави Велигденски јајца – мозаик техника! Од материјали потребни ви се стандардни бои за јајца, малку изолир лента и секако јајца. Прво офарбајте ги јајцата во една боја, најдобро света, па оставете добро да се исушат. Откако јајцата ќе […]